2020 yil 7 mart kuni O’zbekiston Davlat Jahon tillari universiteti huzuridagi Chet tillarni o’qitishning innovatsion metodikalarini rivojlantirish Respublika ilmiy – amaliy markazi va Tsukuba universiteti tomonidan O’zbekiston davlat jahon tillari universitetida «XXI asr ko’nikmalarini chet tillarni o’qitish dasturiga integratsiyalash» mavzusida xalqaro onlayn konferentsiya bo’lib o’tdi.
Konferentsiyaning kirish qismida O’zDJTU Xalqaro hamkorlik bo’yicha prorektor A.i Abidjanov nutq sozladilar. Yaponiyaning O’zbekistondagi elchixonasi vakili so’zga chiqib, ikki mamlakat o’rtasidagi munosabatlar do’stlik, strategik sheriklik va hamkorlik ruhida rivojlanib borayotgani haqida gapirdi.
U o’z nutqini mezbonlarga minnatdorchilik bilan tugatdi va bunday konferentsiyalar yana o’tkazilishiga umid bildirdi. Shundan so’ng Tsukuba universiteti professori Ono Masaki JSPS ijtimoiy talablarga javob bera oladigan va O’zDJTU, TDShI, Qohira universiteti va boshqa xalqaro universitetlar bilan ilmiy tadqiqotlar olib borishga tayyor bo’lgan o’qituvchilarni tayyorlash rejasi haqida gapirib berdi. Va nihoyat, Toyo universiteti dotsenti Xirahata Nami universitetning malakali kadrlar tayyorlashga ko’proq yapon tili o’qituvchilarini jalb qilish niyati haqida gaplashdi.

7 марта 2020 года УзГумя и Университет Цукуба провели в Узбекском государственном университете мировых языков международную онлайн-конференцию “Интеграция навыков 21 века в преподавание иностранных языков и проектирование материалов”. Проректор Международного сотрудничества в Узбекском государственном университете мировых языков Aбиджанов А. С. выступил с вступительным словом. За ним последовал представитель посольства Японии в Республике Узбекистан, который оптимистично высказался о том, что отношения между двумя странами развиваются в духе дружбы, стратегического партнерства и сотрудничества.
Он закончил свое выступление, поблагодарив хозяев и выразив надежду, что таких конференций будет больше. Затем профессор Оно Масаки из Университета Цукуба рассказал о плане JSPS по обучению учителей японского языка, которые могут реагировать на социальные запросы, и сотрудничать с Республиканским научно-практическим центром инноваций, Ташкентским Государственным институтом востоковедения, Каирским университетом и другими международными университетами для проведения научных исследований. Наконец, доцент Университета Тойо Хирахата Нами рассказал о намерении университета привлечь больше учителей японского языка для подготовки хорошо квалифицированных кадров.