2020 yil 7 mart kuni O’zbekiston Davlat Jahon tillari universiteti huzuridagi Chet tillarni o’qitishning innovatsion metodikalarini rivojlantirish Respublika ilmiy – amaliy markazi va Tsukuba universiteti tomonidan O’zbekiston davlat jahon tillari universitetida «XXI asr ko’nikmalarini chet tillarni o’qitish dasturiga integratsiyalash» mavzusida xalqaro onlayn konferentsiya bo’lib o’tdi.
Konferentsiyaning kirish qismida O’zDJTU Xalqaro hamkorlik bo’yicha prorektor A.i Abidjanov nutq sozladilar. Yaponiyaning O’zbekistondagi elchixonasi vakili so’zga chiqib, ikki mamlakat o’rtasidagi munosabatlar do’stlik, strategik sheriklik va hamkorlik ruhida rivojlanib borayotgani haqida gapirdi.
U o’z nutqini mezbonlarga minnatdorchilik bilan tugatdi va bunday konferentsiyalar yana o’tkazilishiga umid bildirdi. Shundan so’ng Tsukuba universiteti professori Ono Masaki JSPS ijtimoiy talablarga javob bera oladigan va O’zDJTU, TDShI, Qohira universiteti va boshqa xalqaro universitetlar bilan ilmiy tadqiqotlar olib borishga tayyor bo’lgan o’qituvchilarni tayyorlash rejasi haqida gapirib berdi. Va nihoyat, Toyo universiteti dotsenti Xirahata Nami universitetning malakali kadrlar tayyorlashga ko’proq yapon tili o’qituvchilarini jalb qilish niyati haqida gaplashdi.

On 7 March 2020, UzSPIC and the University of Tsukuba held an international online conference “Integrating the 21st-century skills into foreign languages teaching curricular and materials design” at the Uzbek State World Languages University.
The Vice-Rector of International Cooperation at UzSWLU Abidjanov A.S. gave opening remarks. He was followed by a representative from the Embassy of Japan in the Republic of Uzbekistan, who spoke optimistically about the relations between the two countries progressing in the spirit of friendship, strategic partnership, and cooperation.
He finished his speech by thanking the hosts and expressing hope that such conferences will be held more. Professor Ono Masaki from the University of Tsukuba then told about JSPS’s plan to train Japanese language teachers who can respond to social demands and collaborate with UzSWLU, TSIOS, University of Cairo and other international universities to undertake scientific research. Finally, Associate Professor of Toyo University, Hirahata Nami, discussed the university’s intention to attract more Japanese language teachers for preparing well-trained cadres.