2021 yil 7 yanvar kuni Yaponiyaning Digital Knowledge kompaniyasi prezidenti Xiroaki Xaga, Loyihalar bo’yicha menejeri Chigusa Kobayashi bilan onlayn muloqot o’tkazildi. Muloqotda O’zDJTU Xalqaro hamkorlik bo’yicha prorektor A. Abidjanov va Qo’shma ta’lim dasturlari bo’limi boshlig’i X. Yuldashevlar ishtirok etdi.
Muloqot chog’ida O’zDJTU qoshida ochilgan Yaponiya raqamli universiteti (YRU) faoliyati, xususan mazkur universitetga talabalar qabulini tashkil etish jarayoni, YRUning ta’lim faoliyati bilan shug’ullanishi uchun litsenziya olish hamda nomzodlar qamrovini kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar YRU faoliyatini samarali tashkil qilish uchun yuqorida zikr etilgan masalalarda o’zaro ko’maklashish hamda ushbu universitet bitiruvchilariga ikkita diplom berishga oid kelgusidagi ishlarni batafsil muhokama qildilar.

7 января 2021 года состоялся онлайн-чат с Хироаки Хага, президентом компании Digital Knowledge и Чигусой Кобаяши, менеджером проекта. Во встрече приняли участие проректор по международному сотрудничеству А. Абиджанов и начальник отдела совместных образовательных программ Х. Юлдашев.
В ходе встречи стороны обсудили деятельность Японского цифрового университета(ЯЦУ), в частности, процесс организации приема студентов в университет, получение лицензии на занятие образовательной деятельностью ЯЦУ и расширение круга кандидатов.
Стороны подробно обсудили дальнейшую работу по взаимопомощи по вышеуказанным вопросам для эффективной организации деятельности ЯЦУ, а также выдачу двух дипломов выпускникам этого вуза.