Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университети таржимонлик факультети талабалари билан Тошкентдаги DAAD (Немис Академик алмашинув Хизмати) ташкилоти лектори Симон Кретчмер билан таълимда инновациялар, лойиҳалар юзасидан учрашуви
2021 йил 13 февраль куни Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университети Таржимонлик факультети немис тили йўналишида таҳсил олаётган 1 ва 2 – босқич талабалари билан Тошкентдаги DAAD (Немис Академик алмашинув Хизмати) ташкилоти секция бошлиғи ва лектори Симон Кретчмер билан учрашув ташкил этилди. Учрашув Университетнинг Таржимонлик факультети биносининг 204 – маърузалар залида бўлиб ўтди.
Бунда Таржима назарияси ва амалиёти кафедраси мудири Л.Т.Холияров ва барча немис тили ўқитувчилари: З. Газиева, Г.Мусаева, У.Саидмуратова, М.Нурназарова ва Б.Ахуновлар ва барча немис гуруҳлари талабалари қатнашишди. Симон Кретчмер талабаларга Германия мамлакати, маданияти, халқи, урф-одатлари ҳамда таълим соҳаси тўғрисида маълумотлар берди.
Учрашув Германия маданияти, менталитети ва талабалари ҳаёти ҳақидаги слайд-шоу презентация, видеофильмлар намойишлари билан жуда қизиқарли бўлди. Талабаларга Германиядаги мавжуд барча университетлар, бакалаврият ва магистратура йўналишлари ҳақида, Германия университетларига ўқишга бориш учун нималар қилишлари ҳақида ҳам маълумотлар берди ҳамда қайси университет ёки йўналишларига топширишлари мумкинлиги, қандай билим даражага эга бўлишлари лозимлиги ҳақида тавсиялар берди.

Meeting with students of the Faculty of Translation of the Uzbek State University of World Languages with the lecturer of the DAAD (German Academic Exchange Service) in Tashkent Simon Kretchmer on educational innovations and projects
On February 13, 2021, a meeting was organized with the first and second year students studying German at the Faculty of Translation of the Uzbek State University of World Languages with the head of the section and lecturer of the DAAD (German Academic Exchange Service) in Tashkent Simon Kretchmer. The meeting was held in the 204th lecture hall of the Faculty of Translation.
The head of the Department of Theory and Practice of Translation LT Kholiyarov and all teachers of German language: Z. Gazieva, G.Musaeva, U.Saidmuratova, M.Nurnazarova and B.Akhunov and students of all German groups took part. Simon Kretchmer informed the students about the German country, culture, people, customs and field of education.
The meeting was very interesting with a slide show presentation about German culture, mentality and student life, video screenings. He also informed the students about all the available universities in Germany, bachelor’s and master’s majors, what they can do to go to study in German universities, and gave advice on which university or majors they can apply to and what level of education they should have.