Ko’p yillar davomida Evropa Ittifoqining Tempus va Erasmus + dasturlari doirasida Evropaning etakchi universitetlari bilan hamkorlik olib borilmoqda. Ayni paytda O’zDJTU Erasmus + dasturining tajriba almashish, ilg’or tajribani joriy etish, respublika iqtisodiyotining turli sohalari uchun malakali kadrlar tayyorlash, ta’lim sifati va universitetning moddiy – texnik bazasini yaxshilash maqsadida turli xil ta’lim loyihalarida faol ishtirok etmoqda.
2021 yil 11-12 mart kunlari O’zbekistondagi Erasmus + milliy vakolatxonasi tomonidan onlayn seminar tashkil etildi, unda Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligi, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Ta’lim sifatini nazorat qilish davlat inspektsiyasi rahbarlari ishtirok etishdi. O’zbekiston Respublikasi vazirlari va respublikamizning oliy o’quv yurtlari.
Tadbirning birinchi kunida qo’shma ta’lim dasturlarini amalga oshirish, tashkiliy, moliyaviy jihatlari, shuningdek ushbu dasturlarni boshqarish va muvofiqlashtirish masalalari muhokama qilindi.
Tadbir davomida Finlyandiya milliy ta’lim agentligi vakili Annika Sundback – Lindroos o’z qarashlari va ikki darajali dasturlarni amalga oshirishning afzalliklari to’g’risida fikrlari bilan o’rtoqlashdi. Ta’lim sifatini nazorat qilish davlat inspektsiyasining boshlig’i U. Toshkenbaev, Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirining o’rinbosari U. Begimqulovlar respublikamiz rahbari va hukumati rahbarligida olib borilgan ta’lim tizimidagi islohotlar haqida so’z yuritdilar. mamlakat, shuningdek, ta’lim sifatini oshirishda o’zaro ta’sirning o’rni.
Universitetlar vakillari chet ellik sheriklari bilan birgalikda amalga oshirayotgan qo’shma ta’lim dasturlari to’g’risida fikr almashdilar va o’zlarini qiziqtirgan savollarga javob oldilar.

For many years now, cooperation has been carried out with leading universities in Europe in the framework of the Tempus and Erasmus + programs of the European Union. Currently, UzSWLU also actively participates in various educational projects of the Erasmus + program in order to exchange experience, introduce advanced experience, train qualified personnel for various sectors of the republic’s economy, improve the quality of education and the material and technical base of the university.
On March 11 – 12, 2021, the Erasmus + National Office in Uzbekistan organized an online seminar, which was attended by the heads of the Ministry of Higher and Secondary Specialized Education, the State Inspectorate for Supervision of the Quality of Education under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan and higher educational institutions of our republic.
On the first day of the event, issues of implementation, organizational and financial aspects of the implementation of joint educational programs, as well as issues of management and coordination of these programs were discussed.
During the event, the representative of the National Education Agency of Finland, Annika Sundback – Lindroos, shared her visions and opinions on the benefits of implementing double degree programs. Head of the State Inspection for Supervision of the Quality of Education U. Tashkenbaev, Deputy Minister of Higher and Secondary Specialized Education U. Begimkulov spoke about the reforms of the education system carried out under the leadership of the head of our republic and the government of the country, as well as the role of interaction in improving the quality of education.
Representatives of universities exchanged views on the joint educational programs they are implementing together with their foreign partners and received answers to their questions.