2021 йил 18 март куни Мексика штати автоном университети вакиллари билан онлайн мулоқот ташкил этилди. Ушбу тадбирда Мексика томонидан Халқаро алоқалар бўлими бошлиғи Карел Салгадо, Тиллар факультети декани Хосе Алфредо Санчес, халқаро ҳамкорлик масалалари бўйича котиби Пилар Ампудиа ва Испан тили бўлими масъул ходими Вирна Веласкес иштирок этди.
Халқаро ҳамкорлик бўйича проректор А. Абиджанов ЎзДЖТУ фаолияти, хусусан халқаро ҳамкорлик алоқалари, хорижий мамлакатларнинг етакчи университеталари билан амалга оширилаётган қўшма таълим дастурлари ҳақида батафсил маълумот берди. Испан тили ўқитувчиси Дилрабо Бахронова таълим муассасамизда испан тилининг ўқитилиши ва Испания ОТМлари билан олиб борилаётган ҳамкорлик масалаларига тўхталиб ўтди.
Томонлар ўзаро манфаатли ҳамкорликни йўлга қўйиш, жумладан алмашинув дастурларини амалга ошириш, биргаликда илмий – амалий анжуманлар ташкил қилиш, қўшма таълим дастурларини жорий қилиш каби масалалар бўйича фикр алмашдилар.
Таъкидлаш жоизки, 1828 йилда асос солинган Мексика штати автоном университети мамлакатдаги йирик университетлардан бири бўлиб, халқаро рейтингда илк 1000 таликка киради. Ҳозирги кунда мазкур университетда 90 000 дан ортиқ талаба таҳсил олмоқда.
Мексика штати автоном университети вакиллари ЎзДЖТУ билан турли соҳаларда ҳамкорлик алоқаларини ўрнатиш ва ривожлантиришга тайёр эканликлари ҳамда Меморандум имзолашга тайёр эканликларини маълум қилди.

On March 18, 2021, an online meeting was organized with representatives of the Autonomous University of Mexico. The event was attended by Mexican Head of International Relations Karel Salgado, Dean of the Faculty of Languages Jose Alfredo Sanchez, Secretary for International Cooperation Pilar Ampudia and Spanish Language Officer Virna Velasquez.
Vice – Rector for International Cooperation A. Abidjanov gave detailed information about the activities of UzSWLU, in particular, international cooperation, joint educational programs with leading universities of foreign countries. Dilrabo Bakhronova, a teacher of Spanish, spoke about the teaching of Spanish in our school and the cooperation with Spanish universities.
The parties exchanged views on the establishment of mutually beneficial cooperation, including the implementation of exchange programs, the organization of joint scientific and practical conferences, the introduction of joint educational programs.
It should be noted that the Autonomous University of Mexico, founded in 1828, is one of the largest universities in the country and is among the top 1,000 in the international rankings. Today, the university has more than 90, 000 students.
Representatives of the Autonomous University of Mexico expressed readiness to establish and develop cooperation with UzSWLU in various fields and to sign a Memorandum.