2021 йил 18 март куни Мексика штати автоном университети вакиллари билан онлайн мулоқот ташкил этилди. Ушбу тадбирда Мексика томонидан Халқаро алоқалар бўлими бошлиғи Карел Салгадо, Тиллар факультети декани Хосе Алфредо Санчес, халқаро ҳамкорлик масалалари бўйича котиби Пилар Ампудиа ва Испан тили бўлими масъул ходими Вирна Веласкес иштирок этди.
Халқаро ҳамкорлик бўйича проректор А. Абиджанов ЎзДЖТУ фаолияти, хусусан халқаро ҳамкорлик алоқалари, хорижий мамлакатларнинг етакчи университеталари билан амалга оширилаётган қўшма таълим дастурлари ҳақида батафсил маълумот берди. Испан тили ўқитувчиси Дилрабо Бахронова таълим муассасамизда испан тилининг ўқитилиши ва Испания ОТМлари билан олиб борилаётган ҳамкорлик масалаларига тўхталиб ўтди.
Томонлар ўзаро манфаатли ҳамкорликни йўлга қўйиш, жумладан алмашинув дастурларини амалга ошириш, биргаликда илмий – амалий анжуманлар ташкил қилиш, қўшма таълим дастурларини жорий қилиш каби масалалар бўйича фикр алмашдилар.
Таъкидлаш жоизки, 1828 йилда асос солинган Мексика штати автоном университети мамлакатдаги йирик университетлардан бири бўлиб, халқаро рейтингда илк 1000 таликка киради. Ҳозирги кунда мазкур университетда 90 000 дан ортиқ талаба таҳсил олмоқда.
Мексика штати автоном университети вакиллари ЎзДЖТУ билан турли соҳаларда ҳамкорлик алоқаларини ўрнатиш ва ривожлантиришга тайёр эканликлари ҳамда Меморандум имзолашга тайёр эканликларини маълум қилди.

18 марта 2021 года была организована встреча в онлайн – формате с представителями Автономного университета Мексики. В мероприятии приняли участие глава Департамента международных отношений Мексики Карел Сальгадо, декан факультета языков Хосе Альфредо Санчес, секретарь по международному сотрудничеству Пилар Ампудиа и заведующая отделом испанского языка Вирна Веласкес.
Проректор по международному сотрудничеству А. Абиджанов подробно рассказал о деятельности УзГУМЯ, в частности, о международном сотрудничестве, совместных образовательных программах с ведущими вузами зарубежных стран. Преподаватель испанского языка Дилрабо Бахронова рассказала о преподавании испанского языка в нашем университете и о сотрудничестве с испанскими университетами.
Стороны обменялись мнениями по вопросам налаживания взаимовыгодного сотрудничества, в том числе реализации программ обмена, организации совместных научно – практических конференций, внедрения совместных образовательных программ.
Следует отметить, что Автономный университет Мексики, основанный в 1828 году, является одним из крупнейших университетов страны и входит в число 1000 лучших в международных рейтингах. Сегодня в университете обучается более 90 000 студентов.
Представители Автономного университета Мексики выразили готовность установить и развивать сотрудничество с УзГУМЯ в различных областях и подписать Меморандум.