2020 йил 4 март куни Япониянинг Ўзбекистондаги элчихонаси ва Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университети ўртасида “Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университетида япон тилини ўқитишни такомиллаштириш бўйича техник жиҳозлар ажратиш тўғрисида”ги Грант-контракт имзоланди. Унга асосан ЎзДЖТУда масофавий таълимни жорий этиш учун 90,143 АҚШ доллари ажратилди.
Мазкур лойиҳа доирасида 2021 йил январь-февраль ойларида зарур техник воситалар, жиҳозлар мўлжалланган хоналарга ўрнатилди. 2021 йил 24 март куни Япониянинг Ўзбекистондаги фавқулодда ва муҳтор элчиси Фуджияма Ёшинори ва элчихона ходимлари иштирокида ушбу Мультимедия хоналарни очилиши бўлиб ўтди ва тўлиқ фойдаланиш учун топширилди.

4 марта 2020 года Посольство Японии в Узбекистане и Узбекский государственный университет мировых языков подписали грантовое соглашение “О выделении технического оборудования для совершенствования преподавания японского языка в Узбекском государственном Университете мировых языков”. Согласно ему, на внедрение дистанционного обучения в УзГУМЯ было выделено 90 тысяч 143 доллара.
В рамках этого проекта в январе-феврале 2021 года в намеченных помещениях были установлены необходимые технические средства и оборудование. 24 марта 2021 года при участии Чрезвычайного и Полномочного Посла Японии в Узбекистане Фудзиямы Ёшинори и сотрудников посольства эти мультимедийные залы были открыты и введены в эксплуатацию в полном объеме.