Home Yangiliklar Тошкентдаги Альянс Франсез томонидан ўтказилган онлайн конференция тўғрисида маълумот
Тошкентдаги Альянс Франсез томонидан ўтказилган онлайн конференция тўғрисида маълумот
2021 йил 8 апрель куни Тошкентдаги Альянс Франсез томонидан республика таълим тизимидаги француз тили мутахассислари ҳамда Франция Республикасидан меҳмонлар иштирокида онлайн конференция ўтказилди.
Конференция кун тартибидаги масалалардан бири Франциянинг имло бўйича чемпиони Гийом Терьен томонидан онлайн тарзда ташкил этилаётган Марказий Осиёда француз тилидаги биринчи олимпиадаларда иштирок этиш. Унда Марказий Осиё (Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистон)нинг 5та республикасидаги барча франкофон ва франкофилларга иштирок этиш бепул ва очиқ. Ушбу олимпиадада ЎзДЖТУ француз тили йўналиши талабалари ва француз тили ўқитувчиларининг иштироки режалаштирилган.
Шунингдек, Гийом Терьен «orthodidacte» платформасининг асосчиси бўлиб, у билан ҳамкорликда минтақавий олимпиадаларнинг биринчи босқичи ишлаб чиқилган.
Бундан ташқари Тошкентдаги Альянс Франсезда тахсил олаётган умумтаълим мактаблари ўқувчилари ҳамда олий таълим талабалари учун харид қилинадиган ўқув адабиётлари тўғрисида батафсил маълумотлар берилди.
Онлайн конференцияда француз тили назарияси ва амалиёти кафедраси профессор-ўқитувчилари фаол иштирок этди.

8 апреля 2021 года в Ташкенте компанией Alliance Fransez была проведена онлайн-конференция с участием специалистов по французскому языку в системе образования республики, а также гостей из Французской Республики.
Одним из вопросов повестки дня конференции является участие в первой олимпиаде по французскому языку в Центральной Азии, организованной чемпионом Франции по правописанию Гиомом Тереном в режиме онлайн. Участие в нем бесплатно и открыто для всех франкофонов и франкофилов 5 республик Центральной Азии (Узбекистан, Казахстан, Киргизия, Таджикистан и Туркменистан). В данной Олимпиаде планируется участие студентов направления французского языка УзГУМЯ и преподавателей французского языка.
Также Гиомас является основателем платформы “orthodidacte”, в сотрудничестве с которой был разработан первый этап региональных олимпиад.
Кроме того, была предоставлена подробная информация о закупаемой учебной литературе для учащихся общеобразовательных школ и студентов высших учебных заведений, обучающихся в Альянсе Франсез в Ташкенте.
В Онлайн-конференции приняли активное участие профессора и преподаватели кафедры теории и практики французского языка.