Home Yangiliklar Тошкентдаги Альянс Франсез томонидан ўтказилган онлайн конференция тўғрисида маълумот
Тошкентдаги Альянс Франсез томонидан ўтказилган онлайн конференция тўғрисида маълумот
2021 йил 8 апрель куни Тошкентдаги Альянс Франсез томонидан республика таълим тизимидаги француз тили мутахассислари ҳамда Франция Республикасидан меҳмонлар иштирокида онлайн конференция ўтказилди.
Конференция кун тартибидаги масалалардан бири Франциянинг имло бўйича чемпиони Гийом Терьен томонидан онлайн тарзда ташкил этилаётган Марказий Осиёда француз тилидаги биринчи олимпиадаларда иштирок этиш. Унда Марказий Осиё (Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистон)нинг 5та республикасидаги барча франкофон ва франкофилларга иштирок этиш бепул ва очиқ. Ушбу олимпиадада ЎзДЖТУ француз тили йўналиши талабалари ва француз тили ўқитувчиларининг иштироки режалаштирилган.
Шунингдек, Гийом Терьен «orthodidacte» платформасининг асосчиси бўлиб, у билан ҳамкорликда минтақавий олимпиадаларнинг биринчи босқичи ишлаб чиқилган.
Бундан ташқари Тошкентдаги Альянс Франсезда тахсил олаётган умумтаълим мактаблари ўқувчилари ҳамда олий таълим талабалари учун харид қилинадиган ўқув адабиётлари тўғрисида батафсил маълумотлар берилди.
Онлайн конференцияда француз тили назарияси ва амалиёти кафедраси профессор-ўқитувчилари фаол иштирок этди.

On April 8, 2021, Alliance Fransez held an online conference in Tashkent with the participation of specialists in the French language in the education system of the republic, as well as guests from the French Republic. On April 8, 2021, Alliance Fransez held an online conference in Tashkent with the participation of specialists in the French language in the education system of the republic, as well as guests from the French Republic.
One of the issues on the conference agenda is participation in the first Olympiad in the French language in Central Asia, organized by the French spelling champion Guillaume Teren online. Participation is free and open to all francophones and Francophiles of the 5 Central Asian republics (Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Turkmenistan). This Olympiad is planned to be attended by students of the direction of the French language of UzSWLU and teachers of the French language.
Giomas is also the founder of the platform “orthodidacte”, in cooperation with which the first stage of the regional Olympiads was developed.
In addition, detailed information was provided on the purchased educational literature for students of general education schools and students of higher educational institutions studying at the Alliance Francaise in Tashkent.
The online conference was actively attended by professors and teachers of the Department of Theory and Practice of the French language.