2021 йил 14 апрель куни соат 12:00 да Халқаро таълим бўйича Америка кенгаши вице-президенти Майкл Кэртис, кенгашнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси рахбари Уиллям О’Роарк ва ходими Бахром Тўйчиев билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда ректор У.Б. Азизов, Халқаро ҳамкорлик бўйича проректор А.С. Абиджанов ва Қўшма таълим дастурлари бўлими бошлиғи Х.И. Юлдашевлар иштирок этди.
ЎзДЖТУ ректори У.Б. Азизов АҚШ вакилларига университет фаолияти ва халқаро ҳамкорликни ривожлантириш борасида амалга оширилаётган ишлар ҳақида маълумот берди.
Мулоқот чоғида Кенгаш томонидан режалаштирилган АҚШнинг Мичиган штати университети билан ҳамкорликда ЎзДЖТУда Афғон талабалари учун тил курсларини ташкил қилиш лойиҳасини амалга ошириш ва АҚШ университетлари талабалари учун ўзбек тили ва маданияти курсларини ташкил қилиш таклифлари муҳокама қилинди. У.Б. Азизов университетда зикр этилган курсларни ташкил қилиш учун етарли шароитлар мавжудлигини ҳамда ушбу масалалар кўриб чиқилишини маълум қилди.

14 апреля 2021 года в 12:00 состоялась встреча с вице-президентом Американских советов по международному образованию Майклом Кертисом, главой представительства советов в Узбекистане Уильямом О’Рорком и сотрудником Бахромом Туйчиевым.
В совещании приняли участие ректор У. Б. Азизов, проректор по международному сотрудничеству А. С. Абиджанов и заведующий отделом совместных образовательных программ Х. И. Юлдашев.
Ректор УзГУМЯ У. Б. Азизов проинформировал представителей США о деятельности университета и проводимой работе по развитию международного сотрудничества
В ходе беседы стороны обсудили проект организации языковых курсов для афганских студентов в УзГУМЯ совместно с Мичиганским университетом США, а также предложения по организации курсов узбекского языка и культуры для студентов американских университетов. Ректор У. Б. Азизов отметил, что в университете достаточно условий для организации указанных курсов и что эти вопросы будут рассмотрены в ходе дальнейшего сотрудничества.