2021 yil 17- aprel kuni Toshkent Davlat Sharqshunoslik Universiteti binosida «Yapon tilida notiqlik san’ati» tanlovi bo’lib o’tdi.
Tanlov Yaponiyaning O’zbekistondagi Elchixonasi, O’zbekiston yapon tili o’qituvchilari jamiyati, Toshkent davlat sharqshunoslik unversiteti tomonidan tashkil etildi.
Tanlov Yaponiyaning O’zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi janob Fujiyama Yoshinori va TDShU rektori Gulchexra Rixsievaga nutqi bilan ochildi.
Marosimga faxriy mehmonlar tashrif buyurishdi: Nagoya universitetining O’zbekistondagi vakolatxonasi ijrochi direktori-Elmurodov Eldorjon,yapon tili mutaxassisi-Imamura Elichi, O’zDJTU Xalqaro aloqalar prorektori -Abidjanov Alisher va Toshkent Davlat Iqtisodiyot universiteti Xalqaro hamkorlik prorektori- Rahmonov Dilshodjon.
Shuni alohida ta’kidlab o’tish kerakki,tanlovda O’zbekistonning nufuzli Oliy o’quv yurtlari talabalari, jumladan Jahon Iqtisodiyoti va Diplomatiyasi Universiteti, Toshkent Davlat Sharqshunoslik Instituti, Toshkent Davlat Yuridik Instituti, Toshkent Davlat Iqtisodiyot Universiteti, O’zbekiston Davlat Jahon Tillari Universiteti, Samarqand Davlat Chet Tillar Instituti, shuningdek O’zbek-Yapon Markazi va yana bir qator markazlar vakillari ishtirok etishdi. 20 nafar ishtirokchilar ichida uch nafari – Eshpulatov Feruz , Nazarova Sarvinoz , Juraqulova Yaxshigul O’zbekiston Davlat Jahon tillari universiteti talabalari bo’ldi.

On 17th April 2021 in Tashkent State University of Oriental Studies was held The 29th Republic competition of Elocution in Japan language.
The competition was organized by the Embassy of Japan in Uzbekistan, The Community of Japan Language Teachers and Tashkent State University of Oriental Studies.
Before opening the ceremony, Extraordinary and plenipotentiary Ambassador in Uzbekistan Yoshinori Fujiyama and the Rector Rixsiyeva Gulchehra delivered a greeting speech.
The ceremony was visited by such honorable guests as the Executive Director of Establishment of Nagoya University in Uzbekistan- Elmurodov Eldorjon, Imamura Elichi, the specialist of Japan language, the provost of International Affairs of UzSWLU, Abidjanov Alisher, and the provost of International Affairs of TSUE, Raxmonov Dilshodjon.
It is remarkable to say that students from varied Institutions of Higher Education have taken part in the competition- University of World Economy and Diplomacy, Tashkent State University of Law, Tashkent State University of Oriental Studies, Uzbekistan State World Languages University, Samarkand State Institute of Foreign Languages and the representatives of the Uzbekistan-Japan Center and some other centers also. Amidst the 20 participants of the ceremony 3 of them are the students of UzSWLU- Eshpulatov Feruz, Nazarova Sarvinoz, Djurakulova Yahshigul.