2021 yil 17- aprel kuni Toshkent Davlat Sharqshunoslik Universiteti binosida «Yapon tilida notiqlik san’ati» tanlovi bo’lib o’tdi.
Tanlov Yaponiyaning O’zbekistondagi Elchixonasi, O’zbekiston yapon tili o’qituvchilari jamiyati, Toshkent davlat sharqshunoslik unversiteti tomonidan tashkil etildi.
Tanlov Yaponiyaning O’zbekistondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi janob Fujiyama Yoshinori va TDShU rektori Gulchexra Rixsievaga nutqi bilan ochildi.
Marosimga faxriy mehmonlar tashrif buyurishdi: Nagoya universitetining O’zbekistondagi vakolatxonasi ijrochi direktori-Elmurodov Eldorjon,yapon tili mutaxassisi-Imamura Elichi, O’zDJTU Xalqaro aloqalar prorektori -Abidjanov Alisher va Toshkent Davlat Iqtisodiyot universiteti Xalqaro hamkorlik prorektori- Rahmonov Dilshodjon.
Shuni alohida ta’kidlab o’tish kerakki,tanlovda O’zbekistonning nufuzli Oliy o’quv yurtlari talabalari, jumladan Jahon Iqtisodiyoti va Diplomatiyasi Universiteti, Toshkent Davlat Sharqshunoslik Instituti, Toshkent Davlat Yuridik Instituti, Toshkent Davlat Iqtisodiyot Universiteti, O’zbekiston Davlat Jahon Tillari Universiteti, Samarqand Davlat Chet Tillar Instituti, shuningdek O’zbek-Yapon Markazi va yana bir qator markazlar vakillari ishtirok etishdi. 20 nafar ishtirokchilar ichida uch nafari – Eshpulatov Feruz , Nazarova Sarvinoz , Juraqulova Yaxshigul O’zbekiston Davlat Jahon tillari universiteti talabalari bo’ldi.

17 апреля 2021 года в Ташкентском Государственном университете востоковедения был проведен 29-республиканский конкурс ораторского искусства на японском языке.
Конкурс был организован Японским посольством в Узбекистане,Обществом преподавателей японского языка и Ташкентским государственным университетом востоковедения.
Перед началом церемонии Чрезвычайный и Полномочный Посол Японии в Узбекистан – Ёщинори Фуджияма и ректор ТГУВ – Рихсиева Гульчехра выступили с приветственной речью.
Церемонию посетили такие почетные гости как: исполнительный директор Представительства Университета Нагоя в Узбекистане -Эльмуродов Эльдоржон, специалист японского языка -Имамура Эличи , проректор по Международным связям УзГУМЯ -Абиджанов Aлишер и проректор по Международным связям ТГУЭ- Рахмонов Дильшоджон.
Следует отметить, что в конкурсе принимали участие студенты различных Вузов: Университет мировой экономики и дипломатии, ТГУВ, ТГЮУ, УзГУМЯ , Самаркандский институт иностранных языков, а также представители Узбекско-японского центра и ряда других центров. Среди 20 участников церемонии трое -Эшпулатов Феруз,Назарова Сарвиноз,Джуракулова Яхшигул являются студентами УзГУМЯ.