2021 йил 20 апрель куни Шанхай Ҳамкорлик Ташкилотининг Ўзбекистондаги Халқ дипломатияси маркази раҳбари Қ. Собиров ҳамда гуманитар соҳада ҳамкорлик бўлими бошлиғи Ф. Отбосаровлар билан учрашув бўлиб ўтди.
Мазкур учрашувда Халқаро ҳамкорлик бўйича проректор А. Абиджанов, Қўшма таълим дастурлари бўлими бошлиғи Х. Юлдашев, филолгия факультети декани С. Зияева ва 1-инглиз тили факультети декани А. Юлдашевлар иштирок этди.
Қ. Собиров Халқ дипломатияси марказининг ташкил этилиши ва фаолияти, марказ томонидан режалаштирилган тадбирлар ҳамда ҳамкорликда амалга оширилиши режалаштирилган йўналишлар бўйича таклифлари ҳақида гапириб ўтди.
А. Абиджанов, ўз навбатида, ЎзДЖТУ фаолияти, халқаро ҳамкорликни ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган ишлар тўғрисида маълумот бериб, ШҲТнинг Ўзбекистондаги Халқ дипломатияси маркази билан ҳамкорликка тайёр эканлигини маълум қилди.
Томонлар Шанхай Ҳамкорлик Ташкилоти аъзо давлатлари олий таълим муассасалари билан турли соҳаларда ҳамкорлик алоқаларини кенгайтириш, биргаликда таълим, фан, маданият ва маданий меросни сақлаш каби йўналишлар доирасида тизимли ишларни йўлга қўйиш, турли тадбирларни ташкил қилиш борасида келишиб олдилар.
Учрашув якунида Шанхай Ҳамкорлик Ташкилотининг Ўзбекистондаги Халқ дипломатияси маркази билан ЎзДЖТУ ўртасида Англашув Меморандуми имзоланди.

20 апреля 2021 года состоялась встреча между главой Центра народной дипломатии Шанхайской Организации Сотрудничества в Узбекистане К. Собировым и главой отдела гуманитарного сотрудничества Ф. Отбосаровым.
В этой встрече приняли участие проректор по международному сотрудничеству А. Абиджанов, начальник отдела совместных образовательных программ Х. Юлдашев, декан Филологического факультета С. Зияева и декан 1-го Английского факультета А. Юлдашев.
К. Собиров рассказал об организации и деятельности Центра народной дипломатии, о проектах спланированных центром и предложениях, осуществимых в сотрудничестве.
А. Абиджанов, в свою очередь, проинформировав о деятельности УзГУМЯ и проектах проводимых для развития международного сотрудничества, выразил готовность к сотрудничеству с Центром народной дипломатии ШОС в Узбекистане.
Стороны договорились об установлении поэтапных действии по расширению партнерских отношений в разных сферах с ВУЗами членов Шанхайской Организации Сотрудничества, совместных действий по сохранению образовательного, научного и культурного наследия и организации различных мероприятий. В конце встречи был подписан Меморандум Уяснения между Центром народной дипломатии Шанхайской Организации Сотрудничества и УзГУМЯ.