Keyingi 3 yil davomida maktablardagi jami 53 ming nafar chet tili oʼqituvchilari xalqaro sertifikat olishlari zarur. Xalqaro sertifikatning dastlabki va o‘rta daraja olgan o‘qituvchilarga — 40 foiz va yuqori natija ko‘rsatganlarga 50 foiz ustama belgilanadi. Bundan tashqari, xorijiy tillar o‘qituvchilarining oylik maoshi, ularning malakasiga qarab belgilanadi.
Yuqori ball olgan o‘qituvchilarga xalqaro sertifikat olish uchun test topshirish xarajatlari qoplab beriladi. Shuningdek, har bir tumanda tanlov o‘tkazilib, kamida 2 nafardan ingliz tili va 1 nafardan boshqa chet tili o‘qituvchilarini xorijda malaka oshirishini yo‘lga qo‘yishi aytildi.
Bir oy ichida ixtisoslashtirilgan maktablarga chet ellardan kamida 2-3 nafar mahalliy tilda so’zlashuvchilarni, 5 nafarini esa universitetlarga jalb qilish rejalashtirilgan.
Chet tillari boʼyicha eng yaxshi koʼrsatkichlarga erishgan maktablarni ragʼbatlantirish uchun Prezident sovrini taʼsis etiladi. Tuman/shahar gʼolibiga 100 mln, viloyat bosqichida gʼolib boʼlgan maktabga 200 mln, respublikada birinchilikni qoʼlga kiritgan maktabga esa 500 million soʼmgacha mukofot beriladi.
Kelgusi yildan boshlab magistratura va doktoranturaga kiruvchilar chet tilini bilish xalqaro sertifikatiga ega boʼlish talabi kiritiladi. Bundan tashqari, chet tilini bilish davlat muassasasiga ishga kirishda majburiy bo’ladi.
Prezidentning ta’kidlashicha, 2022 yildan boshlab, O’zbekiston davlat idoralariga ishga qabul qilish va yangi lavozimlarga tayinlashda chet tilini bilishga majburiy talabni joriy etishni rejalashtirmoqda. «Endi hokimlar ham chet tilini bilishlari kerak bo’ladi», deb ta’kidlandi. Adliya vaziri ushbu vazifani amalga oshirish «qiyin» bo’lishi mumkinligini aytib o’tdi. Shavkat Mirziyoyev bu fikrga qoshildi , ammo bu davr talabi ekanligini ham aytib o’tdi.

В течение следующих 3 лет в общей сложности 53 000 учителей иностранных языков в школах должны будут получить международную сертификацию. Учителя с международным сертификатом начального и среднего образования получат надбавку в размере 40%, а те, кто наберет высокий балл, получат надбавку в размере 50%. Кроме того, ежемесячная заработная плата учителей иностранных языков будет определяться их квалификацией.
Для учителей, которые наберут высокий балл, будет компенсирована плата за тестирование. Также было сказано, что в каждом районе будет проведен конкурс на подготовку не менее 2 учителей английского языка и 1 учителя иностранного языка за рубежом.
В течение месяца планируется привлечь не менее 2 – 3 местных носителей языка из – за рубежа в специализированные школы и 5 в университеты.
Президентская премия учреждена для поощрения школ, которые преуспели в изучении иностранных языков. Победитель района / города получит 100 миллионов сумов, школа, выигравшая региональный этап, получит 200 миллионов сумов, а школа, выигравшая национальный чемпионат, получит до 500 миллионов сумов.
Со следующего года магистранты и докторанты должны будут иметь международный сертификат о знании иностранного языка. Кроме того, знание иностранного языка будет обязательным при приеме на работу в государственное учреждение.
По словам Президента, с 2022 года в Узбекистане планируется ввести обязательное требование к знанию иностранного языка при приеме на работу и назначении на новые должности в государственных органах. “Теперь хокимам также нужно будет знать иностранный язык”, – сказал он. Министр юстиции отметил, что выполнение этой задачи может быть “трудным”. Шавкат Миромонович согласился, но сказал, что это требование времени.