Keyingi 3 yil davomida maktablardagi jami 53 ming nafar chet tili oʼqituvchilari xalqaro sertifikat olishlari zarur. Xalqaro sertifikatning dastlabki va o‘rta daraja olgan o‘qituvchilarga — 40 foiz va yuqori natija ko‘rsatganlarga 50 foiz ustama belgilanadi. Bundan tashqari, xorijiy tillar o‘qituvchilarining oylik maoshi, ularning malakasiga qarab belgilanadi.
Yuqori ball olgan o‘qituvchilarga xalqaro sertifikat olish uchun test topshirish xarajatlari qoplab beriladi. Shuningdek, har bir tumanda tanlov o‘tkazilib, kamida 2 nafardan ingliz tili va 1 nafardan boshqa chet tili o‘qituvchilarini xorijda malaka oshirishini yo‘lga qo‘yishi aytildi.
Bir oy ichida ixtisoslashtirilgan maktablarga chet ellardan kamida 2-3 nafar mahalliy tilda so’zlashuvchilarni, 5 nafarini esa universitetlarga jalb qilish rejalashtirilgan.
Chet tillari boʼyicha eng yaxshi koʼrsatkichlarga erishgan maktablarni ragʼbatlantirish uchun Prezident sovrini taʼsis etiladi. Tuman/shahar gʼolibiga 100 mln, viloyat bosqichida gʼolib boʼlgan maktabga 200 mln, respublikada birinchilikni qoʼlga kiritgan maktabga esa 500 million soʼmgacha mukofot beriladi.
Kelgusi yildan boshlab magistratura va doktoranturaga kiruvchilar chet tilini bilish xalqaro sertifikatiga ega boʼlish talabi kiritiladi. Bundan tashqari, chet tilini bilish davlat muassasasiga ishga kirishda majburiy bo’ladi.
Prezidentning ta’kidlashicha, 2022 yildan boshlab, O’zbekiston davlat idoralariga ishga qabul qilish va yangi lavozimlarga tayinlashda chet tilini bilishga majburiy talabni joriy etishni rejalashtirmoqda. «Endi hokimlar ham chet tilini bilishlari kerak bo’ladi», deb ta’kidlandi. Adliya vaziri ushbu vazifani amalga oshirish «qiyin» bo’lishi mumkinligini aytib o’tdi. Shavkat Mirziyoyev bu fikrga qoshildi , ammo bu davr talabi ekanligini ham aytib o’tdi.

Over the next 3 years, a total of 53, 000 foreign language teachers in schools will need to obtain international certification. Teachers with an international certificate of primary and secondary education will receive a 40% bonus, and those with a high score will receive a 50% bonus. Beside this, the monthly salary of foreign language teachers is determined by their qualifications.
For teachers who will take high score, test fee will be covered. It was also said that a competition will be held in each district to train at least 2 English language teachers and 1 foreign language teacher abroad.
It is planned to attract at least 2 – 3 local native speakers from abroad to specialized schools and 5 to universities within a month.
The Presidential Award is established to reward schools that excel in foreign languages. The winner of the district / city will receive 100 million sums, the school that won the regional stage will receive 200 million sums, and the school that won the national championship will receive up to 500 million sums.
Starting next year, master’s and doctoral students will be required to have an international certificate of knowledge of a foreign language. In addition, knowledge of a foreign language will be mandatory when applying for a job in a public institution.
According to the President, from 2022, Uzbekistan plans to introduce a mandatory requirement for knowledge of a foreign language in recruitment and appointment to new positions in government agencies. “Now governors will also need to know a foreign language,” he said. The justice minister said it could be “difficult” to carry out this task. Shavkat Mirziyoyev agreed, but said it is a requirement of the time.