2021-yil 6-avgust kuni Ural federal universiteti qoshidagi Ural gumanitar instituti rahbar-xodimlari bilan onlayn muloqot bo’lib òtdi.
Muloqotda O’zDJTU Xalqaro hamkorlik bo’yicha prorektor A. Abidjanov, Qo’shma ta’lim dasturlari bòlimi boshlig’i H. Yuldashev, Tarjimonlik va Jurnalistika fakultetlari dekanlari hamda Rus fililogiyasi, jurnalistika fakultetlarning kafedra mudirlari ishtirok etdi.
Muloqot davomida tomonlar ta’lim muassalari faoliyati va xalqaro aloqalari haqidagi ma’lumotlar bilan almashdilar. Shuningdek,
Ural federal universiteti xalqaro reytingda 131-o’rinni egallab turgan bo’lib, ushbu universitet vakillari O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti bilan ham o’zaro manfaatli hamkorlikni amalga oshirishga katta qiziqishi borligini e’tirof etdi.
Uchrashuvda har ikki tomon o’zaro aloqalar o’rnatish va rivojlantirish borasidagi o’z takliflarini ilgari surdi va kelgusidagi hamkorlik istiqbollarini belgilab oldilar.

6 августа 2021 года состоялся онлайн-диалог с руководителями и сотрудниками Уральского гуманитарного института при Уральском федеральном университете.
Во встрече приняли участие проректор по международному сотрудничеству УзГУМЯ А. Абиджанов, начальник отдела совместных образовательных программ Х. Юлдашев, деканы факультетов Теории и практики перевода и журналистики,а также заведующие кафедрами факультетов русской филологии и журналистики.
В ходе беседы стороны обменялись информацией о деятельности и международных связях образовательных учреждений.
Представители Уральского федерального университета, занимающего 131-е место в международном рейтинге, отметили, что университета проявляют большой интерес к осуществлению взаимовыгодного сотрудничества с Узбекским Государственным Университетом Мировых Языков.
В ходе встречи обе стороны обсудили предложения по налаживанию и развитию взаимодействия, а также определили перспективы дальнейшего сотрудничества.