O’zbekiston davlat jahon tillari univyersiteti Gyermaniyaning O‘zbekistondagi DAAD jamg‘armasi bilan uzoq yillardan byeri ta’lim sohasida hamkorlik aloqalarini olib boradi.
Hamkorlik davrida DAAD jamg‘armasi ko‘magida Gyermaniyaning nufuzli univyersitetlaridan 20 dan ziyod xorijiy mutaxassis va stajyorlar nemis tili va adabiyoti fanidan dars olib borish uchun taklif qilingan.
2021 yil 10 avgust kuni DAAD jamg‘armasi yo‘llanmasi asosida Gyermaniya fuqarosi Elena Raximova Failevna univyersitetga taklif qilindi. Ushbu mutaxassis 2021/2022 o‘quv yilida Roman-gyerman filologiyasi fakulteti nemis tili nazariyasi va amaliyoti fakultetida o‘z faoliyatini olib boradi.

Uzbekistan State World Languages University and DAAD foundation have been maintaining mutual cooperation in the field of education for a long time.
During this time, by the dint of DAAD foundation more than 20 foreign specialists and interns from prestigious German higher educational establishments have been invited to conduct lessons on German Language and Literature.
On 10th of August, 2021, on the grounds of invitation letter of DAAD, a citizen of Germany, Elena Failevna Rakhimova has been invited to the university. The specialist is to undertake her activities in the faculty of German language and literature and Roman-german philology faculty in the academic year of 2020/21.