O’zbekiston davlat jahon tillari univyersiteti Gyermaniyaning O‘zbekistondagi DAAD jamg‘armasi bilan uzoq yillardan byeri ta’lim sohasida hamkorlik aloqalarini olib boradi.
Hamkorlik davrida DAAD jamg‘armasi ko‘magida Gyermaniyaning nufuzli univyersitetlaridan 20 dan ziyod xorijiy mutaxassis va stajyorlar nemis tili va adabiyoti fanidan dars olib borish uchun taklif qilingan.
2021 yil 10 avgust kuni DAAD jamg‘armasi yo‘llanmasi asosida Gyermaniya fuqarosi Elena Raximova Failevna univyersitetga taklif qilindi. Ushbu mutaxassis 2021/2022 o‘quv yilida Roman-gyerman filologiyasi fakulteti nemis tili nazariyasi va amaliyoti fakultetida o‘z faoliyatini olib boradi.

Узбекский государственный университет мировых языков уже много лет сотрудничает с Немецким фондом ДААД в Узбекистане.
За период сотрудничества более 20 иностранных специалистов и стажеров из престижных немецких университетов были приглашены для преподавания немецкого языка и литературы при поддержке фонда ДААД.
10 августа 2021 года гражданка Германии Елена Фаилевна Рахимова была приглашена в университет фондом ДААД. В 2021/2022 учебном году этот специалист будет работать на факультете теории и практики немецкого языка и факультете романо-германской филологии.