2021-yil 23-avgust kuni Indoneziya elchixonasi vakillari, O‘z DJTU xalqaro hamkorlik bo‘yicha ma’sul hodimlari va bir nechta OTM vakillari ishtirokida onlayn muloqot bo‘lib o‘tdi.
Indonez tili O‘zDJTUda ikkinchi til sifatida 1998 yildan beri o‘rgatilib kelinmoqda. Universitetimiz Indoneziya elchixonasi bilan hamkorlikda bir qator ishlar amalga oshirilib kelmoqda. Elchixona ko‘magida universitet talabalariga indonez tilidan saboq berish uchun indoneziyalik mutaxasislar taklif qilingan. Indoneziya elchixonasi tomonidan e’lon qilingan “Darmasisva” dasturi doirasida hozirgi kunga qadar 8 nafar talaba Indoneziyaning nufuzli universitetlarida tahsil olib keldi. Uchrashuv davomida, Indonez tilini o‘rganayotgan talabalar sonini ko‘paytirish, Hamkor universitetlar bilan indonez tili va madaniyatiga oid konferensiya, forum va seminarlar tashkil qilish va Indoneziyaning oliy o‘quv yurtlarida talaba va o‘qituvchilar uchun indonez tili bo‘yicha stajirovkalar tashkil qilish xakida kelishib olishdi.

23 августа 2021 года состоялась онлайн-встреча с участием представителей Посольства Индонезии, официальных лиц, ответственных за международное сотрудничество УзГУМЯ и ряда университетов.
Индонезийский язык преподается как второй язык в УзГУМЯ с 1998 года. Ряд мероприятий проводится нашим университетом в сотрудничестве с посольством Индонезии. При поддержке посольства индонезийские эксперты были приглашены для преподавания индонезийского языка студентам университетов. В рамках программы “Дармасисва”, объявленной посольством Индонезии, на сегодняшний день восемь студентов прошли обучение в престижных университетах Индонезии. В ходе встречи они договорились увеличить количество студентов, изучающих индонезийский язык, организовать конференции, форумы и семинары по индонезийскому языку и культуре с университетами-партнерами, а также организовать стажировки по индонезийскому языку для студентов и преподавателей в индонезийских университетах.