2021-yil 23-avgust kuni Indoneziya elchixonasi vakillari, O‘z DJTU xalqaro hamkorlik bo‘yicha ma’sul hodimlari va bir nechta OTM vakillari ishtirokida onlayn muloqot bo‘lib o‘tdi.
Indonez tili O‘zDJTUda ikkinchi til sifatida 1998 yildan beri o‘rgatilib kelinmoqda. Universitetimiz Indoneziya elchixonasi bilan hamkorlikda bir qator ishlar amalga oshirilib kelmoqda. Elchixona ko‘magida universitet talabalariga indonez tilidan saboq berish uchun indoneziyalik mutaxasislar taklif qilingan. Indoneziya elchixonasi tomonidan e’lon qilingan “Darmasisva” dasturi doirasida hozirgi kunga qadar 8 nafar talaba Indoneziyaning nufuzli universitetlarida tahsil olib keldi. Uchrashuv davomida, Indonez tilini o‘rganayotgan talabalar sonini ko‘paytirish, Hamkor universitetlar bilan indonez tili va madaniyatiga oid konferensiya, forum va seminarlar tashkil qilish va Indoneziyaning oliy o‘quv yurtlarida talaba va o‘qituvchilar uchun indonez tili bo‘yicha stajirovkalar tashkil qilish xakida kelishib olishdi.

On August 23, 2021, an online meeting was held with the participation of representatives of the Embassy of Indonesia, officials responsible for international cooperation of UzSWLU and representatives of several universities.
Indonesian has been taught as a second language at UzSWLU since 1998. A number of activities are being carried out by our university in cooperation with the Embassy of Indonesia. With the support of the embassy, Indonesian experts have been invited to teach Indonesian to university students. Under the “Darmasiswa” program announced by the Indonesian Embassy, eight students have so far studied at prestigious universities in Indonesia. During the conversation, they agreed to increase the number of students studying Indonesian, to organize conferences, forums and seminars on Indonesian language and culture with partner universities, and to organize Indonesian language internships for students and teachers in Indonesian universities.