2021-yilning 16-17-noyabr kunlari O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti, Meksika davlat avtonom universiteti va Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti o‘rtasida ilmiy-amaliy anjuman bo‘lib o‘tdi.
Universitetimizning ispan tili amaliy fanlar kafedrasi mudiri fil.f.d., dotsent Dilrabo Baxronova va Meksika davlat universiteti vakili, Jahon tillari fakulteti dekani fil.f.d., prof. Virna Velazkezlar anjumanni boshqardilar. Anjuman ochiq deb e’lon qilingandan so‘ng, meksikalik olima Estela Estrada mintaqaviy meksika taomlari haqida taqdimot qildi.
Taqdimotda tinglovchilarga Meksikaning eng mashhur taomlari va ularning turli mintaqalaridagi turlari: tlakoyos, tamala va chilakila kabi ko’plab ovqat turlari va ular haqidagi muhim ma’lumotlar taqdim etildi.
O‘zbek tili va adabiyoti universiteti Ilmiy tadqiqotlar va ilmiy-pedagogik kadrlarni tayyorlash bo’limi boshlig’i, filologiya fanlari doktori Nodirbek Jo’raqo’ziev meksikalik olim va talabalarga turkiylarning tarixiy yodgorligi “Kultegin” toshbitigi matnlari bo‘yicha olib borilayotgan ilmiy izlanishlar, prototurkiy e’tiqodlar haqida so‘zlab berdi.
Shuningdek, Tangri (turkiy e’tiqodda oliy xudo) hamda Maya va Astek (Meksikaning tub aholisi) qabilalari xudolari o’rtasidagi o’xshashliklarga ham to’xtaldi. Anjumanning ikkinchi kunida lakunar birliklar, asarlarni ispan tilidan o‘zbek tiliga tarjima qilishda yuzaga kelayotgan muammolar muhokama qilindi, xorijiy tilni intensiv o’qitish bo’yicha dolzarb izlanishlar taqdim etildi.
Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti professori Zulxumor Xolmanova, dotsent Dilrabo Baxronova, doktorant Soliha Anorboyeva hamda Meksika tomonidan fil. f. d., prof. Alma Feradolarning qiziqarli ma’ruzalari tinglandi.
16-va 17-noyabr kunlari bo’lib o’tgan anjumanda O‘zbekiston va Meksika ilm-fani va madaniyatiga qiziqqan 100ga yaqin tinglovchilar ishtirok etib, o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan murojaat qildilar. Bizning talabalarimiz ham konferensiyada ispan tilini bevosita jonli tingladilar va o’zlarini qiziqtirgan savollar bilan faol ishtirok etdilar.

On November 16 and 17, 2021, an online conference was held between the Uzbek State University of World Languages, the Autonomous University of the State of Mexico (Mexico) and the Tashkent State University of Uzbek Language and Literature named after Alisher Navoi. Dilrabo Bakhronova, head of the department of Spanish language practice at our university, and a representative of the University of Mexico City, dean of the faculty of languages of the world, prof. Virna Velazquez.
At the presentation of national Mexican cuisine, prepared by Estela Estrada, Uzbek students were presented with the most famous Mexican dishes and their variations in different regions of Mexico: tlacoyos, tamala and chilakilah and others.
The head of the scientific research department of the University of Uzbek Language and Literature named after A. Navoi Nodirbek Zhurakuziyev told Mexican scientists and students about the work carried out to restore the texts of the Turkic historical artifacts “Kultegin” and about the proto-Turkic beliefs, as well as the similarities between Tengri (the supreme god in Turkic beliefs) and the Mayan and Aztec gods (the indigenous people of Mexico).
On the second day, the conference participants discussed the problems arising in the translation of works from Spanish into Uzbek.
An extensive hands-on Spanish session was also provided. Presentations were presented by Zulkhumor Kholmanova, professor of the Tashkent State University of Uzbek Language and Literature, as well as Associate Professor Dilrabo Bakhronova, Soliha Anorboeva and, from the Mexican side, Doctor of Philosophy, Alma Ferado.
The conference was attended by over 100 foreign students and teachers who were interested in the cultures of Mexico and Uzbekistan, and asked questions on the topic of the event. Our students also attended the conference as observers listening to live Spanish.