Vyatka davlat universiteti negizida onlayn rejimda “Rus tilini xorijiy tilda o‘qitish: metodik va lingvistik jihatlar” (21.10.2021 dan 13.11.2021 gacha – o‘qish muddati) malaka oshirish loyihasi boshlandi. 10-11 noyabr kunlari Rossotrudnichestvo vakolatxonasida va 12-13 noyabr kunlari rus filologiyasi fakulteti rus tili markazida oflayn rejimda bo’lib o’tdi.
Quyidagi modullar joriy etildi: “O‘qitishning innovatsion-pedagogik amaliyoti”, “O‘qish va o‘qish savodxonligi”, “O‘qitishning lingva-kommunikativ madaniyati”, “O‘qitishning jahon pedagogik amaliyoti: ilg‘or yechimlarni izlashda”.
Darslarni pedagogika fanlari doktori, professor, VST rus va chet el adabiyoti va o‘qitish metodikasi kafedrasi mudiri Elena Olegovna Galitskix va madaniyatshunoslik fanlari nomzodi, rus tili, nutq madaniyati kafedrasi mudiri Elena Vasilyevna Sherbinina olib bordilar. , va o’qitish metodikasi kafedrasi, VDU gumanitar va ijtimoiy fanlar instituti boshlig’ining o’rinbosari.
Seminar doirasida “Spisok” bilimlarini umumlashtirish va tizimlashtirish, individual ta’lim usulida o‘quv qo‘llanmasi orqali funksional o‘qish tajribasi kabi texnologiyalar qayta ishlandi.

A qualification rising project ” Teaching Russian language as foreign: methodic and linguistic aspects” (21.10.2021 till 13.11.2021- the study term ) has begun in online mode on the basis of Vyatka State University.
In offline mode was it held at the Representative Office of Rossotrudnichestvo on 10-11 November and in the center of Russian language of the faculty of Russian philology on November, 12-13.
The following modules have been introduced: ” Innovative-pedagogical practices of teaching”, “Reading and reading literacy”, “Lingua-communicative culture of teaching”, ” World pedagogical practices of teaching: in the seek of breakthrough solutions”.
The lessons were conducted by Elena Olegovna Galitskikh, a doctor of pedagogical sciences, professor, head of Russian and foreign literature and methods of teaching department of VST, and Elena Vasilyevna Sherbinina, a candidate of cultorology, head of Russian language, the culture of speech, and methods of teaching department, deputy of the head for Insitute of humanitarian and social sciences of VSU.
As a part of the seminar, such technologies as generalization and systematization of knowledge “Spisok” and experience of functional reading by the dint of tutorial presentation in the mode of individual educational way have been processed. In the conclusion of the seminar was held a roundtable meeting was on issues of modern education.