2021 yil 19 noyabr kuni OʼzDJTU Roman-german filologiyasi fakultetiga Frantsiyaning Oʼzbekistondagi elchixonasi Taʼlim boʼyicha mintaqaviy aloqalar attashesi Serj BELLINI janoblari hamda elchixonaning madaniy aloqalarga koʼmaklashish boʼlimi xodimi Ulugʼbek Mansurovlar tashrif buyurdilar.
Tashrif davomida yuqori martabali mehmon universitetda frantsuz tilining oʼqitilishi, oʼqituvchilar va talabalarga yaratilgan sharoitlar bilan tanishish bilan birgalikda Fransuz tili amaliy fanlar hamda fransuz tili nazariy fanlar kafedralari professor-oʼqituvchilari bilan suhbat tashkil etildi. Davra suhbatining asosiy qismida quyidagi takliflar muhokama qilindi:
• OʼzDJTUda frantsuz tili taʼlimini yanada ommalashtirish va zamonaviylashtirish;
• Oʼquv dasturlari qatoriga zamon talabidan kelib chiqqan holda yangi fanlar va modullarni kiritish;
• Magistratura bosqichida Lingvistika (frantsuz tili) mutaxassisligidan tashqari Fransuz til chet tili sifatida, Fransuz adabiyoti, sohalar boʼyicha tarjimashunoslik kabi yangi mutaxassiliklarni joriy etish;
• Frantsiya universitetlari bilan keng qamrovli aloqalarni oʼrnatish imkoniyatlarini oʼrganish.
Аttashe Serj BELLINI fakultet jamoasi bilan muloqot qilar ekan, doimo hamkorlikka tayyor ekanligi va frantsuz tilining oʼqitilishini yanada rivojlantirishga birdek masʼul ekanligini bir necha bor taʼkidlab oʼtdi.
Uchrashuv yuqori saviyada oʼtdi va mehmonlarga tashrif uchun minnatdorchilik bildirilib, esdalik sovgʼalari taqdim etildi.

19 ноября 2021 года факультет романо-германской филологии УзГУМЯ посетили Серж Беллини, атташе по региональным связям в образовании Посольства Франции в Узбекистане и Улугбек Мансуров, сотрудник отдела культурных связей Посольства.
В ходе визита высокопоставленный гость ознакомился с преподаванием французского языка в университете, условиями, созданными для преподавателей и студентов, а также провёл беседу с профессорско- преподовательным составом кафедр прикладных наук французского языка и французских теоретических наук.
В основной части обсуждались актуальные предложения:
• Дальнейшая популяризация и модернизация обучения французскому языку в УзГУМЯ;
• Включение в учебный план новых дисциплин и модулей в соответствии с современными требованиями;
• Введение в магистратуру новых специальностей, таких как лингвистика (французский), французский как иностранный, французская литература, переводческое дело в этой области;
• Изучение возможности установления всесторонних связей с университетами Франции.
Выступая перед факультетом, атташе Серж Беллини неоднократно подчеркивал, что всегда готов к сотрудничеству и в равной степени несет ответственность за дальнейшее развитие преподавания французского языка. Встреча прошла на высоком уровне, гостей поблагодарили за визит и вручили сувениры.