2021 yil 19 noyabr kuni OʼzDJTU Roman-german filologiyasi fakultetiga Frantsiyaning Oʼzbekistondagi elchixonasi Taʼlim boʼyicha mintaqaviy aloqalar attashesi Serj BELLINI janoblari hamda elchixonaning madaniy aloqalarga koʼmaklashish boʼlimi xodimi Ulugʼbek Mansurovlar tashrif buyurdilar.
Tashrif davomida yuqori martabali mehmon universitetda frantsuz tilining oʼqitilishi, oʼqituvchilar va talabalarga yaratilgan sharoitlar bilan tanishish bilan birgalikda Fransuz tili amaliy fanlar hamda fransuz tili nazariy fanlar kafedralari professor-oʼqituvchilari bilan suhbat tashkil etildi. Davra suhbatining asosiy qismida quyidagi takliflar muhokama qilindi:
• OʼzDJTUda frantsuz tili taʼlimini yanada ommalashtirish va zamonaviylashtirish;
• Oʼquv dasturlari qatoriga zamon talabidan kelib chiqqan holda yangi fanlar va modullarni kiritish;
• Magistratura bosqichida Lingvistika (frantsuz tili) mutaxassisligidan tashqari Fransuz til chet tili sifatida, Fransuz adabiyoti, sohalar boʼyicha tarjimashunoslik kabi yangi mutaxassiliklarni joriy etish;
• Frantsiya universitetlari bilan keng qamrovli aloqalarni oʼrnatish imkoniyatlarini oʼrganish.
Аttashe Serj BELLINI fakultet jamoasi bilan muloqot qilar ekan, doimo hamkorlikka tayyor ekanligi va frantsuz tilining oʼqitilishini yanada rivojlantirishga birdek masʼul ekanligini bir necha bor taʼkidlab oʼtdi.
Uchrashuv yuqori saviyada oʼtdi va mehmonlarga tashrif uchun minnatdorchilik bildirilib, esdalik sovgʼalari taqdim etildi.

On November 19, 2021 Serj Bellini, French Embassy’s attaché for regional connections in education and Ulugbek Mansurov, embassy’s cultural connections department representative visited the Roman-German Faculty of the Uzbek State World Languages University.
During the visit, the guest of high standing familiarised himself with the state of teaching the French language in the university and the conditions rendered for the students and the teaching staff. He had a conversation with the teaching and researching staff of both practical and theoretical French departments in our university. In the main part, actual proposals were discussed:
• Further popularization and modernization of teaching French at UzSWLL;
• Inclusion in the curriculum of new disciplines and modules in accordance with modern requirements;
• Introduction to the magistracy of new specialties, such as linguistics (French), French as a foreign language, French literature, translation in this area;
• Exploring the possibility of establishing comprehensive links with universities in France.
Speaking to the faculty, attaché Serg Bellini reiterated that he was always ready to cooperate and was equally responsible for the further development of teaching the French language. The meeting was held at a high level, the guests were thanked for the visit and presented with souvenirs.