O’mon Sultonligidagi Nizva universiteting taklifiga binoan O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti delegatsiyasi 2022-yil 19-martdan 24-martgacha xizmat safarida bo’lib qaytdi.
Tomonlar universitetlararo ikki tomonlama hamkorlik haqida shartnoma imzolanish kelishuviga erishdi.
Unga ko’ra:
-Filologiya va metodika fanlarning ilmiy tadqiqotlariga rahbarlik, opponentlik qilish va taqrizlar berish; -Xorijiy mutaxassislarni taklif qilish;
-Arab tili o’qituvchilari malakasini oshirish;
-Talabalar almashuvini amalga oshirish;
-Mutaxassislarning onlayn dars o’tishi.
Bundan tashqari O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti Sulton Qobus nomidagi universitetda ham universitetlararo ikki tomonlama hamkorlik shartnomasi kelishuviga erishdi. Bular universitetimizda Omon adabiyoti kutubxonasi ochishilishi, O’zbek adabiyoti durdonalarini arab tiliga va Omon arab adabiyoti durdona asarlarini o’zbek tiliga tarjima qilish uchun maxsus badiiy tarjimonlar guruhi tuzilishi, 2022-yil dekabr oyida O’zDJTUda o’tkazilishi rejalashtirilgan «Arab olami globallashuv jarayonida: innovatsiyon g’oyalar va loyihalar» mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy anjumanda Omon Sultonligidan bir guruh olimlar qatnashishi va 2023-2024-yilda O’ZDJTUdan 4 nafar talaba O’mon Sultonligi oliygohlarida tahsil olishi uchun yuborilishini o’z ichiga oladi. Eslatib o’tamiz Sulton Qobus nomidagi universitet «QS World University Rankings» xalqaro reytingida 368-o’rinda turadi.

По приглашению Университета Низва (Султанат Оман) с 19 по 24 марта 2022 года с рабочим визитом находилась делегация Узбекского государственного университета мировых языков. Стороны договорились о подписании соглашение о двустороннем сотрудничестве между университетами, в соответствии с которым стороны запланировали:
– осуществлять научные исследования в области филологии и методологии преподавания;
-Приглашение зарубежных специалистов;
– Организовать курсы повышения квалификации преподавателей арабского языка;
-Осуществлять обмен студентами;
– Онлайн обучение специалистов.
Кроме того, Узбекский государственный университет мировых языков достиг договоренности о межвузовском двустороннем сотрудничестве в Университете Султана Кобуса. В числе договорённостей: открытие библиотеки оманской литературы в нашем университете, создание специальной группы литературных переводчиков для перевода шедевров узбекской литературы на арабский язык и шедевров оманской арабской литературы на узбекский язык.Группа ученых из Султаната Оман примет участие в международной научно-практической конференции «Инновационные идеи и проекты», а также 4 студента УзГУМЯ будут направлены на обучение в вузы Султаната Оман в 2023-2024 гг. Напомним, Университет Султана Кабуса занимает 368-е место в рейтинге QS World University Rankings.