2022-yil 17-may kuni “Siz Jazoirni bilasizmi?” tanlovi g’oliblarini taqdirlash marosimi O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti hamda Jazoirning O‘zbekistondagi elchisixonasi tomonidan tashkil etildi. Tanlovga O’zDJTU rektori U.Azizov hamda Jazoirning O’zbekistandagi favqilodda va muxtor elchisi Naser Busherit boshchilik qilishdi.
Tanlov Jazoir mustaqilligining 60 yilligi hamda Jazoir va O‘zbekiston o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 30 yilligini nishonlash doirasida o‘tkazildi.
Ushbu tadbir, Jazoir haqidagi qisqa metrajli hujjatli film namoyishi, Jazoir elchisining “Bir Jazoir farzandining achchiq tajribasi” kitobining taqdimoti bilan boshlandi. O‘zbekistonda fransuz va o‘zbek tillarida chop etilgan kitobda bir bola Jazoir ozodlik urushi haqida gapiradi. Ta’kidlab o’tish joizki, Naser Busherit janoblari o‘zining ushbu kitobini 30 nusxada universitet kutubxonasiga taqdim qildi.
Tanlovda Jazoir va O‘zbekiston o‘rtasidagi tarix, geografiya, siyosat, sport, madaniyat va munosabatlarga oid umumiy ruxdagi 30 ta savolga javoblardan iborat bo‘ldi.
Elchi janoblari raisligidagi Qo‘shma hakamlar hay’ati natijalarni o‘rganib chiqib, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti professorlari-o’qituvchilari ishtirokida dastlabki uch nomzodni alohida mukofotlar bilan taqdirlashga qaror qildi. Faxriy mukofotlarga ega 30 ta eng yaxshi nomzod ham o’z yutuqlarini qabul qilib olishdi.
Universitet talabalari tomonidan o‘qilgan she’r va qo‘shiqlar dasturni yanada jonlantirdi. Tanlov g‘oliblarini taqdirlash marosimi shodu-xurramlik va ko‘tarinki ruhda o‘tdi.
Ma’lumot o’rnida. Tadbir boshlanishidan avval, janob Nosir Bucherit va universitet rektori Ulug‘bek Azizov universitetnijng tashriflar zalida tashkil etilgan “Jazoirning qadimiy va zamonaviy me’morchiligi” fotoko‘rgazmasini ko’zdan kechirdilar. Ko’rgazma tadbirga tashrif buyurgan barcha mehmonlarga, asrlar davomida Jazoirning me’moriy merosi haqida tasavvurga ega bo’lish imkonini berdi.

On May 17, 2022, the closing ceremony of the competition “Do You Know Algeria?” was held at the Uzbekistan State University of World Languages under the leadership of the rector of the university, U. Azizov, and H.E. Ambassador of Algeria to Uzbekistan Nasser Boucherit.
The contest was held as part of the celebration in Uzbekistan of the 60th anniversary of Algerian independence and the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Algeria and Uzbekistan.
This dual celebration was marked by a rich program, in particular, the screening of a short documentary film about Algeria, the presentation by the Ambassador of Algeria of his book “The bitter experience of one child of Algeria”.
In a book published in Uzbekistan in French and Uzbek, a child talks about the Algerian liberation war. On this occasion, H.E. Mr. Ambassador donated 30 copies of his book to the university library.
The reading of poems and songs performed by university students enlivened the program.
The ceremony of awarding prizes to the winners of the Competition was held in an atmosphere of joy and fun.
Before the start of the ceremony, His Excellency Nasser Boucherit, and Mr. Ulugbek Azizov opened the photo exhibition “Ancient and modern architecture of Algeria”, organized in the hall of the university. This allowed visitors to get an idea of the architectural heritage of Algeria through the ages.