Bugun, 2022 yil 30 may kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari univrsitetining Tarjimonlik fakultetida Italyan tili kafedrasining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbir tantanali ravishda boshlanib, unda rektor U.Azizov, Italiyaning O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi A.Pinna, Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirining birinchi o‘rinbosari K.Kamilov, Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Italiya parlamenti bilan hamkorlik guruhi raisi Q.Jo‘raev, Italiyaning Perudja universiteti professorlari Marko P. Legler, Antonietta Gobbis, O‘zDJTU xalqaro hamkorlik bo‘icha prorektori A.Abidjanov va boshqalar ishtirok etishdi.
Shu kuni mehmonlar uchun badiiy tadbir ham uyushtirilib, unda italyan tilini katta qiziqish bilan o‘rganayotgan talabalar she’r, qo‘shiq, monolog va saxna ko‘rinishlari ijro etdilar. Ta’kidlab o‘tish joizki, tadbirda barcha mehmonlar o‘z qo‘tlov so‘zlari bilan ishtirok etib, Perudja universiteti rektori tabrigi onlayn formatda namoyish etildi.

Сегодня, 30 мая 2022 года на переводческом факультете Узбекского государственного университета мировых языков состоялась церемония открытия кафедры итальянского языка.
Мероприятие началось с торжественной церемонии разрезания ленты, где присутствовали ректор УзГУМЯ У.Азизов, Чрезвычайный и Полномочный Посол Италии в Узбекистане А.Пинна, первый заместитель министра высшего и среднего специального образования К.Камилов, председатель Законодательной палаты Олий Мажлиса по сотрудничеству с итальянским парламентом К.Джураев, профессора итальянского Университета Перуджи Паоло Леглер, Антониетта Гоббис, проректор по международному сотрудничеству УзГУМЯ А.Абиджанов и др.
В этот же день, для гостей было организовано мероприятие, на котором студенты, изучающие итальянский язык с большим интересом исполнили стихи, песни, монологи и сценки на итальянском языке. Следует отметить, онлайн трансляцию поздравительной речи ректора итальянского Университета Перуджи.