2022 yil 30 iyun kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ulug‘bek Azizov Turkiyaning Istanbul shahridagi Marmara universiteti rektori Mustafa Kurt bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida tomonlar ta’lim sahasida ko’p qirrali hamkorlik yuzasidan fikr almashdilar. Jumladan, ikki universitet o‘rtasida akademik hamkorlikni tashkil qilish, talabalar va professor-o‘qituvchilar orasida akademik almashinuvni yo‘lga qo‘yish hamda kelajakda qo‘shma ta’lim dasturlarini ochish bo‘yicha mulohaza yuritdilar.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti hamda Turkiyaning Marmara universiteti o‘rtasida Hamkorlik Memorandumi imzolandi.

On June 30, 2022, the rector of the Uzbekistan State World Languages University Dr. Ulugbek Azizov met with Mustafa Kurt, rector of Marmara University in Istanbul, Turkey.
During the meeting, the parties exchanged views on the academic cooperation between the two universities, the establishment of academic exchanges between students and teachers, and the opening of joint educational programs in the future.
At the end of the meeting, a Memorandum of cooperation was signed between the Uzbekistan State World Languages University and the Marmara University of Turkey.