Ko’p yillar davomida Evropa Ittifoqining Tempus va Erasmus + dasturlari doirasida Evropaning etakchi universitetlari bilan hamkorlik olib borilmoqda. Ayni paytda O’zDJTU Erasmus + dasturining tajriba almashish, ilg’or tajribani joriy etish, respublika iqtisodiyotining turli sohalari uchun malakali kadrlar tayyorlash, ta’lim sifati va universitetning moddiy – texnik bazasini yaxshilash maqsadida turli xil ta’lim loyihalarida faol ishtirok etmoqda.
2021 yil 11-12 mart kunlari O’zbekistondagi Erasmus + milliy vakolatxonasi tomonidan onlayn seminar tashkil etildi, unda Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirligi, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Ta’lim sifatini nazorat qilish davlat inspektsiyasi rahbarlari ishtirok etishdi. O’zbekiston Respublikasi vazirlari va respublikamizning oliy o’quv yurtlari.
Tadbirning birinchi kunida qo’shma ta’lim dasturlarini amalga oshirish, tashkiliy, moliyaviy jihatlari, shuningdek ushbu dasturlarni boshqarish va muvofiqlashtirish masalalari muhokama qilindi.
Tadbir davomida Finlyandiya milliy ta’lim agentligi vakili Annika Sundback – Lindroos o’z qarashlari va ikki darajali dasturlarni amalga oshirishning afzalliklari to’g’risida fikrlari bilan o’rtoqlashdi. Ta’lim sifatini nazorat qilish davlat inspektsiyasining boshlig’i U. Toshkenbaev, Oliy va o’rta maxsus ta’lim vazirining o’rinbosari U. Begimqulovlar respublikamiz rahbari va hukumati rahbarligida olib borilgan ta’lim tizimidagi islohotlar haqida so’z yuritdilar. mamlakat, shuningdek, ta’lim sifatini oshirishda o’zaro ta’sirning o’rni.
Universitetlar vakillari chet ellik sheriklari bilan birgalikda amalga oshirayotgan qo’shma ta’lim dasturlari to’g’risida fikr almashdilar va o’zlarini qiziqtirgan savollarga javob oldilar.

В течение уже многих лет осуществляется сотрудничество с ведущими вузами Европы в рамках программ Темпус и Эрасмус+ Европейского Союза. В настоящее время УзГУМЯ также активно участвует в различных образовательных проектах программы Эрасмус+ с целью обмена опытом, внедрение передового опыта, подготовки квалифицированных кадров для различных отраслей экономики республики, улучшения качества образования и материально – технической базы университета.
11 – 12 марта 2021 года Национальным офисом Эрасмус + в Узбекистане был организован онлайн семинар, в котором приняли участие руководители Министерства высшего и среднего специального образования, Государственной Инспекции по надзору за качеством образования при Кабинете Министров Республики Узбекистан и высших образовательных учреждений нашей республики.
В первый день мероприятия были обсуждены вопросы внедрения, организационно – финансовые стороны реализации совместных образовательных программ, а также вопросы управления и координации данных программ.
В ходе мероприятия представитель Национального агентства образования Финляндии Анника Сундбак – Линдроос поделилась своими видениями и мнением о преимуществах реализации программ двойных дипломов. Начальник Государственной инспекции по надзору за качеством образования У. Ташкенбаев, заместитель министра высшего и среднего специального образования У. Бегимкулов рассказали о реформах системы образования, проводимых под руководством главы нашей республики и правительством страны, а также о роли взаимодействия в повышении качества образования.
Представители вузов обменялись мнениями по поводу реализуемых ими совместных образовательных программах вместе со своими зарубежными партнерами и получили ответы на интересующие их вопросы.