2021- yil 27 avgust – kuni O’zDJTUga bakalavriat va magistraturaga chet el fuqarolardan og’zaki shaklda kirish imtihoni bo’lib o’tdi. Bakalavr va Magistraturada o’qish uchun Rossiya, Korea, Xitoy va boshqa davlat fuqarolari imtihon topshirdi.
Shunday qilib, 90 daqiqa ichida javob berishga tayyorgarlik ko‘rish uchun nomzodlar ma’lum bir mavzu bo‘yicha kichik, ammo keng qamrovli taqdimot topshirishdi. Abituriyentlarning hayajonlari tushunarli va asosli bo‘lib, ularning javoblari nafaqat tanlangan mutaxassislik, balki ingliz tilini bilish darajasi bo‘yicha O’zDJTU xalqaro aloqalar bo’yicha prorektor A. Abidjanov va universitetning kafedra mudirlari D. Jo’raev, G. Yakubov va Y. Abduraimovalar tomonidan baholandi.
Abiturientlardan biri: O’zbekiston davlat jahon tillar universiteti talabasi bo‘lish sharaf. Bu yerda xorijlik talabalarni o‘qitish uchun yuqori sifatli ta’lim, iliq va samimiy muhit, o‘qituvchilar tomonidan tushunish va umuman o‘zbek xalqining barcha mehr-muhabbatini o‘z ichiga olgan ajoyib imkoniyatlar yaratilgan”, deb ta’kidladi.

27 августа 2021 года состоялся устный вступительный экзамен иностранных граждан поступающих в бакалавриат и магистратуру УзГУМЯ. Для обучения в бакалавриате и магистратуре экзамен сдавали граждане России, Кореи, Китая и других государств.
Таким образом, чтобы подготовиться к ответу в течение 90 минут, кандидаты представили небольшую, но всеобъемлющую презентацию по определенной теме. Волнение абитуриентов понятно и обоснованно, ответы задаются не только по выбранной специальности, но и для определения уровня владения английским языком, отметил проректор по международным отношениям УзГУМЯ А. Абиджанов и заведующие кафедрами университета Д. Джураев, Г. Якубов и Я. Абдураимова.
Один из абитуриентов: “Для меня честь стать студентом Узбекского государственного университета мировых языков. Здесь созданы замечательные возможности для обучения иностранных студентов с высоким качеством образования, теплой атмосферой, пониманием со стороны преподавателей и, в целом, любовью узбекского народа”, – отметил он.