Yaponiyada joylashgan University of Tokyo tomonidan tashkil etilgan The University of Tokyo Summer Internship Program in Kashiwa (UTSIP) dasturiga arizalar qabul qilmoqda. Ushbu dastur 6 haftalik yozgi amaliyot dasturi bo’lib, ishtirokchilarga aniq fanlar hamda ijtimoiy fanlar bo’yicha turli mavzularda amaliy tadqiqot olib borish imkonini beradi. Amaliyot dasturi 2021-yil 6- iyundan 16-iyulgacha Tokiyo universiteti hududida bo’ladi va unga bakalavr bosqichi talabalari qabul qilinadi. Talabalar o’zlari tanlagan mavzuda tadqiqot o’tkazilayotgan laboratoriyalargа biriktirilib, tadqiqot olib borish bilan birga taniqli olim va tadqiqotchilarning ma’ruzalarida qatnashish imkoniyatiga ko’ngilochar va qiziqarli boshqa mashg’ulotlarga ega bo’ladilar.
Amaliyot dasturi davomida quyidagi mavzularda tadqiqot laboratoriyalariga ariza berish mumkin :
Division of Transdisciplinary Sciences
• Advanced Materials Science
• Advanced Energy Complexity Science and Engineering Division of Biosciences
• Integrated Biosciences Computational Biology and Medical Sciences Division of Environmental Studies
• Ocean Technology , Policy , and Environment
• Environment Systems
• Human and Engineered Environment Studies
• Socio – cultural Environmental Studies
• International Studies
• Graduate Program in Sustainability Science . CD Limbu
Grant kimlar uchun ? Bakalavr kursi talabalari uchun!!! Grantning manfaatli jihatlari : Ishtirokchilar turar joy bilan ta’minlanadi ( majburiy ) va 110 000 yen ( 1062 AQSh dollari ) bilan ta’minlanadi . Boshqa xarajatlar , shu jumladan , aviachiptalar uchun moliyaviy yordam ajratilmaydi . Talablar :
• Nomzod bakalavr bosqichida o’qiyotgan bo’lishi kerak .
• Nomzod ingliz tilini yaxshi bilishi , IELTS , TOEFL kabi sertifikatlari bo’lishi kerak .
Dasturga qabul jarayoni : 1. Avvaliga mavjud laboratoriyalar ro’yxatidan o’zingiz qatnashishni xohlagan 3 ta laboratoriya tanlang . 2. Bu yerda onlayn ariza to’ldiring . Arizani 2021 – yil 1 – fevralgacha topshirish kerak . Natijalar 1-4 mart kunlari e’lon qilinadi . Kerakli hujjatlar :

The University of Tokyo Summer Internship Program in Kashiwa (UTSIP), organized by the University of Tokyo in Japan, is accepting applications. The program is a 6-week summer internship program that allows participants to conduct hands-on research on a variety of topics in the exact sciences as well as the social sciences. The internship program will be held from June 6 to July 16, 2021 at the University of Tokyo and will accept undergraduate students. Students will be attached to research laboratories on a topic of their choice, and will have the opportunity to participate in lectures by well-known scientists and researchers, as well as other entertaining and interesting activities.
During the internship program, you can apply to research laboratories on the following topics:
Division of Transdisciplinary Sciences
• Advanced Materials Science
• Advanced Energy Complexity Science and Engineering Division of Biosciences
• Integrated Biosciences Computational Biology and Medical Sciences Division of Environmental Studies
• Ocean Technology, Policy, and Environment
• Environment Systems
• Human and Engineered Environment Studies
• Socio – cultural Environmental Studies
• International Studies
• Graduate Program in Sustainability Science. CD Limbu
Who is the grant for? For undergraduate students !!! Benefits of the grant: Participants will be provided with accommodation (compulsory) and 110,000 yen (US $ 1,062). No financial assistance will be allocated for other expenses, including airfare. Requirements:
• The candidate must be studying for a bachelor’s degree.
• Candidate must be fluent in English and have certificates such as IELTS, TOEFL.
Admission process: 1. First, select 3 laboratories that you would like to participate from the list of available laboratories. 2. Fill out the online application form here. The application must be submitted by February 1, 2021. Results will be announced March 1-4. Required documents:
• Motivational essay
• CV Grades
• Recommendation
• Student ID
• IELTS / TOEFL certificate Passport copy
• Photo.
Click here if you have any questions: https://www.ilo.k.u-tokyo.ac.jp/summer_en/utsip%E3%80%80kashiwa-2016-for-undergraduate-students-from-the-university-of-tokyo-komaba-college-of-arts-and-sciences