O’ZBEKISTON DAVLAT JAHON TILLARI UNIVERSITETI (O’zDJTU) va ROSSIYA FEDERATSIYASINING ADIGEY DAVLAT UNIVERSITETI (ADU) Qo’shma ta’lim dasturlari bo’yicha o’qish uchun hujjatlarni qabul qilish boshlanganligini e’lon qiladi.
Ta’lim yo’nalishlari:
- Rus tili xorijiy til sifatida – RTXTS
- Axborotni qayta ishlash va boshqarishning avtomatlashtirilgan tizimlari (kompyuter lingvistikasi) – AKT
O’qish muddati: 4 yil – 3 yil O’zDJTUda va 1 yil ADUda.
O’qishlarini muvaffayatli tamomlagan talabalarga ikkita diplom – O’zDJTU va ADUning davlat namunasidagi diplomlari beriladi.
RTXTS yo’nalishi bo’yicha o’qishlarini muvaffaqiyatli yakunlagan bitiruvchilar rus tili o’qituvchisi, ommaviy axborot vositalarida tahrirchi, tarjimon va davlar organlari xizmatchilari sifatida ishlashlari mumkin.
AKT yo’nalishi bo’yicha o’qishlarini muvaffaqiyatli yakunlagan bitiruvchilar etakchi IT kompaniyalarida dasturchi, bilimni boshqarish tizimlarini yaratich, belgilarni optic tarzda aniqlash, nutqni avtomatik tarzda aniqlash va sintex qilish bo’yicha mutaxassis, davlat va xususiy tashkilotlar xodimi sifatida ishlashi hamda o’zlarining xususiy IT kompaniyalarini oshichi mumkin.

Адыгейский Государственный Университет (АГУ), Россия, и Узбекский государственный университет мировых языков (УзГУМЯ) объявляют о начале приема документов для обучения по совместным образовательным программам.
- Русский язык как иностранный –РКИ
- Автоматизированные системы обработки информации и управления (компьютерная лингвистика) – ИКТ
Студентам, успешно окончившим программу обучения, выдаются два диплома государственного образца УзГУМЯ и АГУ.
- Выпускники программы РКИ могут работать в качестве преподавателей русского языка, редакторами в СМИ, переводчиками и сотрудниками государственных органов.
- Выпускники программы ИКТ могут работать программистами в ведущих IT компаниях, в качестве специалистов по построению систем управления знаниями, оптического распознавания символов, автоматического распознавания и синтеза речи, в государственных и частных организациях, а также открыть свои частные IT компании.
- Заявления на имя ректора УзГУМЯ и АГУ (установленной формы, образец прилагается).
- Паспорт (вместе со страницой регистрации/прописки).
- Аттестат или диплом академического лицея (или колледжа) с приложением.
- Одна фотография размером 3х4мм.
Важно!!! Все документы должны быть отсканированы (цветной), сохранены в формате PDF и отправлены на адрес international.uzswlu.uz@gmail.com ,
В теме сообщения должны быть указаны: Ф.И.О., «документы в АГУ».
Нажмите на ссылку для подачи документов в режиме онлайн:
Документы принимаются c 20 июня 2022 года.
О дате и форме вступительных экзаменов будет объявлено во второй половине августа или в сентябре 2022 г.