1. O’zingiz  haqingizda  qisqacha  ma’lumot.
Mening  ismim  Shaxzoda.  Men  20  yoshdaman.  Men  Toshkent  shaxridanman.  O’zbekiston  davlat  jahon  tillar  universitetining  roman – german  filologiyasining  3 – kurs  talabasiman.  Bu  semester  men  Ispaniyaning  Valladolid  universitetida  o’qiyapman.  Va  bu  almashinuv  dasturida  mening  birinchi  tajribam.
2. Nega  xorijda  bakalavr  yoki  magistr  darajasida  o’qishga  qaror  qildingiz?
Men  uchun,  Xorijiy  tilni  o’rganish  haqiqattan  ham  muhim  va  men  o’zimning  til  ko’nikmalarimni  rivojlantirish  va  boyitish,  madaniyatini  va  mahalliy  aholini  yaxshiroq  tushunish,  shuningdek,  yangi  bilim  va  tajribaga  ega  bo’lish  uchun  xorijiy  tilida  so’zlashadigan  mamlakatga  borib  tajriba  ortirish  kerakligini  bilardim.
3. Nega  siz  o’qiyotgan  dasturni  tanladingiz?
Men  ushbu  dasturni  2  sababga  ko’ra  tanladim.  Birinchidan,  men  o’qiyotgan  universitet  har  xil  reytinglarga  ko’ra  haqiqatdan  ham  yaxshi,  shuning  uchun  mening  o’qishim  turli  xil  ta’lim  yo’nalishlari  va  qiziqarli  intizomlarga  to’la;
Ikkinchidan,  dastur  chet  ellik  talabalar  uchun  juda  moslashtirilgan,  shuning  uchun  bu  yerda  ko’plab  xorij  talabalar  bor  va  ular  bilan  do’stlashish  juda  qiziqarli.
4. Chet  elda  bakalavr \ magistr  darajasini  olish  osonmi?  Chet  elga  kirish  uchun  qanday  talablar  mavjud?
Universitet  tomonidan  chet  elda  bir  muddat  bakalavr  darajasida  o’qish  uchun  talabalar  o’rtasida  grant  olishga  siz  ko’plab  hujjatlarni  rasmiylashtirishingiz  va  yaxshi  o’rganishingiz  kerak.  Shuningdek,  shu  ko’p  ishlar  qilish  kerak  lekin  men  xorijga  ketish  uchun  hujjatlar  yig’yotganimda  meni  tajribam  juda  kam  edi,  ayniqsa  dunyo  pandemic  vaziyatga  bog’liq  bo’lib  turgan  paytda.  Grant  yutish  uchun  sizning  universitetingizdan  ko’plab  turli  xil  hujjatlar,  tarjimai  hollar,  motivatsiya  va  tavsiyanomalar,  o’qishlaringiz  ro’yxati,  sertifikatlar  va  boshqa  ko’p  narsalar  talab  qilinadi.
5. Nima  uchun  ular  sizni  tanladilar  deb  o’ylaysiz?
O’ylaymanki,  meni  tanlaganligining  asosiy  sababi  xorijiy  tiliga  (Ispan  tili)  meni  ishtiyoqim  juda  baland  edi  va  o’qish  davomida  ham  bor  kuchim  sarflashga  harakat  qildim.
6. Siz  kabi  chet  elda  o’qishni  va  grant  yutishni  istagan obunachilarimizga  qanday  amaliy  maslaxat  bera  olasiz?
Mening  taklifim  shuki,  nima  uchun  aynan  chet  elda  o’qish  kerakligi,  erishmoqchi  bo’lgan  maqsadlaringiz  va  chet  elda  o’qish  qanday  qilib  uni  targ’ib  qilishi  mumkinligi,  o’qimoqchi  bo’lgan  joyingizga  qanday  foyda  keltirmoqchi  ekanligingizni  va  a’lo  yozilgan  motivatsiya  xati  tuzishingizni  yaxshilab  tushunib  aniqlab  olish  kerak.  Yaxshi  motivatsiya  xatini  yozish  uchun  vaqt  kerak,  shuning  uchun  uni  iloji  boricha  tezroq  boshlash  foydaliroq.
7. Xorijda  o’qish  uchun  ishni  nimadan  boshladingiz?
Hujjatlarni  yig’ishga  1 – yil  vaqt  ketdi,  dastur   e’lon  qilingan  va  qabul  qilish  muddati  belgilanganidan  boshlab,  kerakli  hujjatlarni  tayyorlashni  boshladim.
8. Qisqa  muddatli  rejalaringiz  qanday?
Xorijda  o’qish  davrida  ispan  tili  bilan  shug’ullanishni  va  iloji  boricha  uni  takomillashtirishni  va  o’z  sohamda  malakali  mutaxassis  bo’lish  uchun  astoydil  o’rganishni  rejalashtirmoqdaman.  Bundan  tashqari,  men  haqiqatan  ham  muhim  va  unutilmasligi  kerak  bo’lgan  sog’lom  turmush  tarzini  olib  borish  uchun  sport  bilan  faol  shug’ullanishni  o’ylayapman.

Шахзода студентка 3 курса Узбекского государственного университета мировых языков, в настоящее время учится в Университете Вальядолида в Испании по программе обмена Erasmus + ka107
1. Краткая информация о себе.
Меня зовут Шахзода, и мне 20 лет. Я из города Ташкент. Я учусь на 3 – тьем курсе в УзГУМЯ на факультете испанской филологии. Весь этот семестр мое обучение проходит в Испании в Университете Вальядолида, и это мой первый опыт участия в программе обмена студентами.
2. Почему вы решили учиться на бакалавра или магистра за границей?
Для меня изучение иностранного языка действительно важно, и я знала, что совершенствование и обогащение моих языковых навыков, лучшее понимание культуры и коренных жителей, а также получение новых знаний и опыта нужно искать и практиковать именно в стране, где этот язык является преобладающим.
3. Почему вы выбрали именно ту программу, по которой сейчас учитесь?
Я выбрала эту программу по двум причинам: во – первых, университет, в котором я учусь, действительно хорош, согласно статистике разных рейтингов, поэтому моя область обучения полна различных образовательных направлений и интересных дисциплин; во – вторых, программа хорошо адаптирована для иностранных студентов, поэтому их много, и им очень нравится там учиться.
4. Легко ли получить степень бакалавра / магистра за рубежом? Какие требования предъявляются на поступление за границу?
Чтобы получить грант на обучение в бакалавриате в течение некоторого периода времени за границей, нужно быть выбранным на основе образовательного конкурса между студентами, подготовить достаточно документаций и усердно учиться. Поэтому я могу сказать, что дел много, и мой опыт был непростым, особенно в связи с мировой пандемической ситуацией. Для поступления требуется множество различных документов из вашего университета, резюме, мотивационные и рекомендательные письма, список ваших успехов, сертификаты и многое другое.
5. Как вы думаете, почему они выбрали именно вас?
Я думаю, что они выбрали меня, потому что у меня действительно есть страсть к выбранному языку, и я действительно старалась сделать все возможное во время моей учебы для достижения своей цели.
6. Какие практические советы вы можете дать нашим подписчикам, которые, как и вы, хотят учиться за границей и выиграть грант?
Мое предложение состоит в том, чтобы понять, почему именно вам нужно учиться за границей, подумать о целях, которых вы хотите достичь, и о том, как обучение за границей может способствовать этому, какие выгоды вы намерены получить там, и составить действительно хорошее сбалансированное мотивационное письмо, которое действительно важно. Для написания хорошего мотивационного письма требуется время, поэтому лучше начать его как можно скорее.
7. С чего начиналось участие в конкурсе?
Все началось год назад, когда была объявлена программа и установлены сроки подачи заявок, и я начала готовить необходимые документы для принятия участия.
8. Каковы ваши ближайшие планы?
В период моей мобильности я планирую практиковать свой испанский и совершенствовать его как можно больше, а также усердно учиться, чтобы стать квалифицированным специалистом в своей области. Кроме того, я планирую начать активно заниматься спортом, чтобы вести здоровый образ жизни, который действительно важен и не должен быть на заднем плане.