Lobachevskiy/RU olimpiadasi 2018 yildan beri har yili rus tili chet tili sifatida rus tili bo‘yicha o‘tkazib kelinmoqda. 2021 yilda olimpiada Rossiya Fan va oliy taʼlim vazirligi roʻyxatiga kiritildi, ushbu olimpiada gʻoliblari va sovrindorlariga hukumatlararo kvota orqali Rossiyada magistratura dasturlarida bepul taʼlim olish huquqini beradi.
Joriy yilda ham xorijiy ta’lim tashkilotlarida, ham Rossiya oliy o‘quv yurtlarida tahsil olayotgan 946 nafar chet el fuqarosi olimpiada ishtirokchisi bo‘ldi.
Faxriy uchinchi o‘rinni Adigey davlat universiteti va O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti bilan amalga oshirilayotgan qo’shma ta’lim dasturi Rus tili chet tili sifatida yo’nalishi talabasi Artur Saidov egalladi. Artur xalqaro fakultetning 4-kurs talabasi. Universitetning yana bir vakili – tayyorgarlik bo‘limi talabasi sudanlik Stefan Aruay finalga chiqishga muvaffaq bo‘ldi va finalchi sertifikatini qo‘lga kiritdi.

Олимпиада по русскому языку как иностранному «Лобачевский/RU» проходит ежегодно с 2018 года. В 2021 году олимпиада была включена в перечень Министерства науки и высшего образования России, что позволяет победителям и призёрам олимпиады получить право на бесплатное обучение по программам магистратуры в России по линии межправительственной квоты.
В этом году участниками Олимпиады стали 946 иностранных граждан, обучающихся как в зарубежных образовательных организациях, так и в российских вузах.
Почетное третье место занял студент АГУ из Узбекистана Артур Саидов. Артур обучается на четвертом курсе международного факультета. Еще один представитель вуза — слушатель подготовительного отделения Стефан Аруаи из Судана — смог выйти в финал и получил сертификат финалиста.
Поздравляем наших студентов, желаем им активно повышать уровень владения русским языком и достигать новых успехов!