1. O’zingiz va o`qishingiz haqida qisqacha ma’lumot.
Men Sobirov Umidjon, 23 yoshman. O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti Roman-german filologiyasi fakulteti (fransuz tili) 4-kurs talabsiman. Hozirda Fransiyaning Cergy Parij Universitetida ERASMUS+ “Credit Mobility” talabalar almashinuvi bakalavriatura dasturi asosida (22.01.21-18.06.21) tahsil olmoqda. Bu erda biz oyiga 850€ stipendiya olamiz. Xarajatlar to’liq qoplandi, aviabiletlar va med.strahovka ham ichida.
2. Chet elda Bakalavrga yoki Magistraturaga o’qishga kirish osonmi? O’qishga kirish talablari qanaqa?
Mening fikrimcha, Fransiyada o’qishga kirish qiyin deb ayta olaman,oldin osonroq edi. Fransiyalik talaba ham, boshqa davlat talabalari ham bir xil o’qish haqqi to’lashgan 300€. Hozirda Fransiyalik talabalar uchun o`qish narxi o’zgarmagan, lekin boshqa davlat talabalari uchun 10 barobar oshgan 2700 – 3440€. Fransiyada o’qishni xohlovchilar BGF dasturi (Bourses du Government Francais) scholarship of the French Government orqali ingliz tilida va fransuz tilida ariza topshirishlar hamda ERASMUS dasturining Master Joints Degreesi dasturi orqali Evropaning istalgan universitetlariga hujjat topshirishlari mumkin. Bunda ishtirokchining ilmiy tadqiqot ishlari, turli xalqaro konferensiyalarda ishtiroki to`g`risidagi sertifikatlar va diplomlari bo’lsa yutish ehtimoli katta.
3. O’qishga topshirishda o’zingiz qo’llagan strategiyalar haqida batafsil ma’lumot berib o’tsangiz.
Men qo’llagan strategiya juda oddiy, talablarga mos ravishda tayyorgarlik ko’rish bo’lgan:
• Kafedramiz fransiyada o’qish imkoniyati haqidagi xabarni e’lon qildi va belgilangan muddatda o’zingiz haqingizda, rejalaringiz, bu programmadan nimani rejalashtiryapsiz shular haqida 3-4 minutlik video tayyorlab jo’natish kerak edi.
• Grant berishga asos bo’ladigan sertifikatlarim (CEFR sistemasida B2 va C1 sertifikatlar) mavjudligi.
4. Siz topshirgan programmaga nechta grant o’rin ajratilgan?
Nechta grant o’rin ajratilgani bilmayman lekin o’rinlar ko’p bo’lmasligi aniq. Bizni universitetda 2 ta talaba va Samarqand chet tillar institutidan ham 2 ta talaba qiz birga ketganmiz. Hozir bu yerda bir birimizni qo’llab quvvatlab, o`qimoqdamiz.
5. Nima deb o’ylaysiz, nimaga aynan sizni tanlashdi?
Meni tanlashiga asosan 3 ta omil ro`l o’ynagan deb o’ylayman.
• Birinchidan, mening fransuz tili qobiliyatim bo’lganligi sababli.
• Ikkinchidan, talab qilingan hujjatlar orasida darsdan tashqari faoliyati bandi bo’lib, unda turli yutuq va mukofotlarga erishganlik so’ralgandi. Tabiiyki, tepada aytgandim, meni sertifikatlarim (CEFR sistemasida B2 va C1 sertifikatlar) mavjudligi va Navoiy stipendiyasiga nomzod bo’lganman.
• Uchinchidan, universitetdagi baholarim yuqori edi va bu ham o’z o’rnida muhim ro`l o’ynagan deb o`ylayman.
6. Sizga o’xshab chet elda o’qimoqchi va grant yutmoqchi bo’lgan obunachilarimizga qanday amaliy maslaxatlar bera olasiz?
O’z mutaxassisligingizni aniqlab oling. Asosiy hujjatlar hisoblangan CV va Motivation letter kabi hujjatlarga alohida e’tibor bering. Ilmiy tadqiqot ishlari, konferensiyada qatnashgan sertifikat, diplomlar bo’lsa qo’shimcha ball olib beradi. Hujjatlarni juda erta tayyorlashni boshlash kerak.
7. Yaqin muddatli rejangiz qanaqa?
Hozir xorijda Magistratura o’qish uchun grantlar izlayapman. O’zimni bilimlarimni yanada rivojlantirishni o’ylayapman.

Home Интервью Следующий гость сайта UzSWLU International – Собиров Умиджон.
Умиджон, победитель межвузовского гранта, студент 4 курса факультета романо-германской филологии Узбекского государственного университета мировых языков, в настоящее время учится в Парижском университете Сержи во Франции.
1. Краткая информация о госте.
Я, Собиров Умиджон, мне 23 года. Я студент 4 курса факультета романо-германской филологии (французский язык) Узбекского государственного университета мировых языков. В настоящее время учусь в Парижском университете Сержи, Франция, по программе бакалавриата (22.01.21-18.06.21) по студенческому обмену ERASMUS+ “Credit Mobility”. Здесь мы получаем стипендию в размере 850 евро в месяц. Расходы полностью возмещаются, включая авиабилеты и лекарства.
2. Легко ли поступить в бакалавриат или магистратуру за границей? Каковы требования для поступления?
На мой взгляд, можно сказать, что поступить в вуз во Франции сложно, раньше было проще. И французский студент, и студенты из других стран вносили одинаковую плату за обучение в размере 300€. На сегодняшний день стоимость обучения для французских студентов не изменилась, но для студентов из других стран увеличилась в 10 раз до 3440€. Желающие учиться во Франции могут подать заявку в любой университет Европы через программу BGF (Bourses du Government Francais) scholarship of the French Government на английском и французском языках, а также через программу Erasmus Master Joints Degrees. При этом участник имеет наибольшие шансы на выигрыш, если у него имеются сертификаты и дипломы за научно-исследовательскую работу и участие в различных международных конференциях.
3. Опишите подробнее стратегии, которые вы использовали при подаче заявки на обучение.
Стратегия, которую я использовал, была очень простой – подготовиться в соответствии с требованиями:
– Наш отдел опубликовал сообщение о возможности обучения во Франции, и в установленный срок мы должны были подготовить и отправить 3-4-минутное видео о себе, своих планах, о том, что мы намереваемся получить от этой программы.
– Наличие сертификатов (сертификатов B2 и C1 в системе CEFR), которые послужат основанием для предоставления гранта.
4. Сколько грантовых мест было выделено на программу, на которую вы подали заявку?
Я не знаю, сколько мест было выделено, но очевидно, что мест было не так много. С нами приехали 2 студента нашего университета и 2 студента Самаркандского института иностранных языков. Сейчас мы здесь поддерживаем друг у друга и взаимообучаемся.
5. Как вы думаете, почему выбрали именно вас?
Я думаю, что 3 фактора сыграли важную роль в выборе меня.
– Во-первых, потому что у меня были способности к французскому языку.
– Во-вторых, среди требуемых документов был пункт о внеклассной деятельности, с подтверждением достижений различными наградами. Выше я уже отмечал, что у меня есть сертификаты (сертификаты B2 и C1 в системе CEFR), также я был кандидатом на стипендию имени А.Навои.
– В-третьих, мои оценки в университете были высокими, и я думаю, что это также сыграло важную роль.
6. Какие практические советы вы можете дать нашим подписчикам, которые, как и Вы, хотят выиграть грант и учиться за границей?
Определите свою специальность. Обратите особое внимание на такие документы, как резюме и мотивационное письмо, которые являются основными документами. Научно-исследовательские работы, сертификаты, дипломы участников конференций, если таковые имеются, принесут дополнительные баллы. Начинать оформление документов нужно заранее.
7. Каков ваш краткосрочный план?
В настоящее время я ищу гранты для обучения в магистратуре за рубежом. Я думаю о том, чтобы развивать свои знания дальше.