1. O’zingiz haqingizda qisqacha ma’lumot bersangiz.
Men, Abdurahmonova Hayitgul, O’zDJTU lingvistika (fransuz tili) yo’nalishi 1-bosqich magistrantiman, hozirda esa Fransiyaning Serji Parij Universiteti (CY Cergy Paris Université) da Erasmus+ dasturining mobillik loyihasi asosida tahsil olmoqdaman. Yoshim 23 da.
2. Nega xorijda o’qishga qaror qildingiz?
Mening fikrimcha, xorijda ta’lim olish o’z mutaxassisligi bo’yicha sifatli ta’lim olish, boshqa xorijiy talabalar bilan tajriba almashish, dunyoqarashni kengaytirish, xorijiy tillarni yanada mukammal o’rganish kabi qator imkoniyatlarni ochadi. Yuqoridagi sabablarga qo’shimcha qilib shuni aytishim mumkinki, bundan ikki yil oldin birinchi marotaba Fransiyada bo’lganimda, ushbu davlatning dunyoga mashhur boy madaniyati, san’ati, fransuz xalqining oliyjanobligi kabilarga guvoh bo’lganligim bu yerda ta’lim olishga ishtiyoqimni yanada oshirgan.
3. Siz o’qiyotgan davlatda òqishga kirish osonmi? O’qishga kirish talablari qanaqa?
Fransiyagd o’qishga kirish unchalik ham oson deb ayta olmayman, bu albatta siz tanlagan oliy o’quv yurtining talablariga, hujjat topshiruvchilar sonidagi raqobat darajasi kabilarga ham bog’liq. O’qishga kirishda hujjatlaringizning to’liq va mukammal tayyorlanganligi, baholaringiz, til bilish darajangiz va boshqalar hisobga olinadi. Umumiy qilib olganda, bakalavr darajasiga o’qishga kirish uchun B2 darajadagi, magistratura uchun esa C1 darajadagi til bilish sertifikati talab qilinadi.
4. Siz o’qiyotgan programmaga nechta grant o’rni ajratilgan? Nima deb o’ylaysiz nimaga aynan sizni tanlashdi?
Bu dastur bo’yicha bizning universitetdan ikki nafar talaba kelganmiz. Ushbu imkoniyatni qo’lga kiritish uchun qo’yilgan talablardan biri 3-4 daqiqalik videorolik orqali, nima sababdan ushbu dasturga qatnashmoqchi ekanligingizni tushuntirasiz va shu bilan birga o’zingiz haqingizda ma’lumot berasiz. Menimcha, meni tanlashganligiga asosiy sabablar – fransuz tilini yaxshi bilishim, o’z mutaxassisligim bo’yicha a’lo baholarga ta’lim olishim, shuningdek motivatsion shakldagi video orqali o’z fikrlarimni yaxshi ifodalay olganligim, o’zimning kasbiy va shaxsiy sifatlarimni ko’rsata olganimda deb o’ylayman
5. Sizga o’xshab xorijda o’qimoqchi va grant qo’lga kiritmoqchi bo’lgan obunachilarimizga qanday maslahatlar bera olasiz?
Birinchi navbatda, men kabi yoshlarni o’zi qiziqqan va yaxshi ko’rgan sohani tanlashga va mana shu soha bo’yicha eng kuchli mutaxassislardan biri bo’lish uchun harakat qilishlariga, o’z ustida ishlashga undagan bo’lar edim. Ma’lum bir oliy o’quv yurti va yo’nalishni tanlagach esa, qo’yilgan talablar va kerakli hujjatlar bilan tanishib chiqish, ularni o’z vaqtida tayyorlab borish kerak bo’ladi. Va albatta, eng asosiy maslahatlarimdan biri chet tilini mukammal o’rganish, bunda qaysi davlatda ta’lim olmoqchi ekanligingizdan kelib chiqqan holda ma’lum bir til o’rganishni maslahat bergan bo’lardim.
6. CV va Motivatsion xatni yozishda nimalarga e’tibor berish kerak?
Bu ikki xat nomzod haqida ma’lumot beruvchi eng asosiy hujjatlar sanaladi, shunday ekan ularni tayyorlashda juda e’tiborli bo’lish kerak. Motivatsion xatda, faqatgina xorijda ta’lim olishingiz sizga nima berishini emas, balki siz ularga nima bera olishingiz, nima uchun sizning nomzodingizni tanlashlari kerakligini ochib bera olish kerak. CV da qanday tillarni bilishingiz, qo’shimcha qiziqish va qobiliyatlaringiz kabilar ham sizga ustunlik berishi mumkin.

Сегодня гостьей нашего канала стала Абдурахмонова Хайитгуль, которая получила возможность учиться в Парижском университете Сержи в течение 1 семестра в рамках объявленной ранее программы академического обмена ERASMUS+. Хайитгуль, магистрант первого курса факультета романо-германских языков УзГУМЯ, в настоящее время учится в Парижском университете Сержи во Франции.
1. Краткая информация о себе.
Я, Абдурахманова Хайитгуль, магистрант 1-го курса по направлению Лингвистики (французский язык) в УзГУМЯ, в настоящее время обучаюсь в Парижском университете Сержи (CY Cergy Paris Université) во Франции на основе мобильного проекта Erasmus+. Мне 23 года.
2. Почему вы решили учиться за границей?
На мой взгляд, обучение за рубежом открывает ряд возможностей для получения качественного образования по специальности, обмена опытом с другими иностранными студентами, расширения кругозора, более совершенного изучения иностранных языков. И в дополнение к вышеуказанным причинам, я могу сказать, что тот факт, что два года назад я впервые побывала во Франции, где я стала свидетелем всемирно известной богатой культуры, искусства этого государства, благородства французского народа, еще больше усилил мою страсть к получению образования здесь.
3. Легко ли поступить в колледж в государстве, в котором вы учитесь? Каковы требования для поступления?
Я не могу сказать, что поступить во Францию не так уж и просто, это, конечно, зависит от требований выбранного вами высшего учебного заведения, а также от уровня конкуренции в количестве абитуриентов. При поступлении учитывается полная и безупречная подготовка ваших документов, ваши оценки, уровень владения языком и многое другое. Как правило, для поступления на степень бакалавра требуется сертификат владения языком на уровне B2, а для получения степени магистра – на уровне C1.
4. Сколько грантовых мест зарезервировано на программе, по которой вы учитесь? Как вы думаете, почему выбрали именно вас?
По этой программе к нам приехали два студента из нашего университета. Одним из требований для получения этой возможности является 3-4-минутный видеоролик, в котором вы объясняете, почему вы хотите участвовать в этой программе, а также предоставляете информацию о себе. Думаю, что основные причины, по которым меня выбрали – это хорошее знание французского языка, образование по специальности с отличными оценками, а также умение хорошо выражать свои мысли посредством видео в мотивационной форме, когда я могу показать свои профессиональные и личностные качества
5. Какие советы вы можете дать нашим подписчикам, которые, как и Вы, хотят учиться за границей и получить грант?
Прежде всего, я бы призвала таких молодых людей, как я, выбрать область, в которой они заинтересованы и которые любят работать, работать над собой, чтобы стать одним из самых сильных специалистов в этой области. При выборе конкретного вуза и направления необходимо ознакомиться с предъявляемыми требованиями и необходимыми документами, своевременно их подготовить. И, конечно же, один из моих главных советов-выучить иностранный язык в совершенстве, при этом я бы посоветовала учить конкретный язык, исходя из того, в какой стране вы собираетесь учиться.
6. На что обратить внимание при написании резюме и мотивационного письма?
Эти два письма являются самыми основными документами, дающими информацию о кандидате, поэтому при их составлении следует быть очень внимательными. В мотивационном письме вы должны быть в состоянии раскрыть не только то, что дает вам образование за границей, но и то, что вы можете дать им, почему они должны выбрать именно вашу кандидатуру. Информация в своем резюме о том, какие языки вы знаете, о ваших дополнительных интересах и способностях также послужат преимуществом.